Prawo do odliczenia części podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki za media

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 października 2022
f21df76f6468b5bb47dd28fc85c827eb9c249f97-xlarge

Wybór sposobu, według którego dokonuje się proporcjonalnego przypisania wydatków do prowadzonej działalności, należy do podatnika. I to wyłącznie na nim spoczywa odpowiedzialność prawidłowego określenia części podatku związanego z działalnością gospodarczą, który może odliczyć.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował ciekawy problem. Chodziło o osobę, która wynajęła część domu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Czynny podatnik VAT wynajmuje strych – 1/3 powierzchni użytkowej domu – na biuro rachunkowe. Brak jest przy tym oddzielnych liczników zużycia: gazu, energii, wody ani oddzielnego rachunku za śmieci.

Wnioskodawca nie korzysta ze strychu. Z kolei w pozostałej części domu, który składa się jeszcze z parteru i pierwszego piętra, mieszka wnioskodawca wraz z rodziną i powierzchnia ta nie jest wykorzystywana do żadnych innych czynności. Jedyną wspólną częścią wykorzystywaną przez obie strony, są schody oraz dojście przez ogród do budynku. Wszystkie rachunki wystawiane są na wnioskodawcę.

Zdaniem podatnika, skoro strych zajmuje podobną powierzchnię jak pozostałe kondygnacje, czyli 1/3 całego budynku, to mógłby odliczać 1/3 VAT z faktur za media.

Odliczanie VAT z faktur za media

Organ podatkowy wyjaśnił, że wybór sposobu, według którego dokonuje się proporcjonalnego przypisania wydatków do prowadzonej działalności, należy do podatnika. I to wyłącznie na nim spoczywa odpowiedzialność prawidłowego określenia części podatku związanego z działalnością gospodarczą, który może odliczyć. Przepisy ustawowe wymagają zaś jedynie, by odpowiadał on najbardziej specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Będzie to spełnione, jeśli sposób ten zapewni dokonanie odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w części przypadającej na działalność gospodarczą.

Niestety organ podatkowy odpowiedział nieco za ogólnie, przy czym wskazał, że dopuszczalne są różne metody m.in. metoda powierzchniowa – o ile będzie miała jednoznaczny i precyzyjny charakter oraz, że na podatniku spoczywa ciężar rzetelnego rozdziału wydatków dotyczących działalności gospodarczej i wydatków osobistych.

Czytaj także:

Co ciekawe, samo stanowisko wnioskodawcy zostało ocenione jako nieprawidłowe, ale prawdopodobnie dlatego, że nie można „absolutyzować” wyboru akurat metody powierzchniowej.  Jak wyjaśnił dyrektor KIS,

„(…) W pierwszej kolejności powinien Pan dokonać bezpośredniej alokacji ponoszonych wydatków na te służące działalności gospodarczej oraz na wydatki służące do celów prywatnych. Jeżeli będzie miał Pan możliwość przypisania wydatków wyłącznie do czynności opodatkowanych, będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości od tych wydatków. Natomiast, jeżeli nie będzie Pan miał jednoznacznej i obiektywnej możliwości przypisania wydatków wyłącznie do działalności opodatkowanej VAT – będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w takiej części, w jakiej będą służyły na potrzeby tej działalności. Sposób, w jaki Pan określi część podatku naliczonego, który będzie podlegał odliczeniu, musi być jak najbardziej wiarygodny i rzetelny tak, aby gwarantował odliczenie wyłącznie części podatku związanego z wykonywaniem przez Pana czynności opodatkowanych (a więc z wynajmem strychu) i w żaden sposób nie będzie związany z Pana celami osobistymi. Ustawodawca nie wskazał metod i sposobów proporcjonalnego przypisania wydatków do działalności, zatem dopuszczalne są różne metody”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 22 września 2022 r., 0114-KDIP4-3.4012.319.2022.3.MAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej