Jakie skutki w VAT wywołuje wynajem lokali użytkowych na cele mieszkaniowe

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 marca 2023
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Zdaniem fiskusa sam fakt, że lokale użytkowe są w pełni dostosowane do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (są wyposażone w armaturę sanitarną oraz w niezbędne meble i sprzęt AGD) nie powoduje, że te lokale użytkowe stają się lokalami mieszkalnymi na gruncie VAT.

Z interesującym problemem do dyrektora KIS zwróciła się spółdzielnia mieszkaniowa. Chodziło o dwa lokale o powierzchni 51 m2 i 65 m2, znajdujące się na drugiej kondygnacji budynku mieszkalno-usługowego. Budynek ten sklasyfikowany jest w grupie 112 PKOB (łączna powierzchnia budynku wynosi 6.625 m2, w tym 4.762 m2 , to powierzchnia lokali mieszkalnych). Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego budynek znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej wysokiej z usługami wbudowanymi w dwie pierwsze kondygnacje nadziemne budynku.

Lokale będące przedmiotem zapytania powstały w wyniku podziału jednego lokalu o pow. 116 m2, z przeznaczeniem na najem na cele mieszkaniowe. Z uwagi na położenie lokali, tj. druga kondygnacja oraz z uwagi na zapisy w MPZP lokale po podziale otrzymały status lokali użytkowych. Łącznie w budynku znajduje się 12 lokali o statusie użytkowym i 196 lokali mieszkalnych.

Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o wynajęciu powstałych po przebudowie lokali na cele mieszkalne. Lokale te będą dostosowane do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Spółdzielnia planuje zawrzeć umowy najmu opisanych lokali z osobami fizycznymi na czas nieokreślony. W umowach najmu zawarty zostanie zapis, iż najem będzie służył wyłącznie zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Wynajem lokali użytkowych na cele mieszkaniowe

Organ podatkowy przypomniał, iż stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe (lub na rzecz społecznych agencji najmu).

Zastosowanie zwolnienia jest zatem uzależnione od spełnienia przesłanek:

  • obiektywnych, dotyczących charakteru wynajmowanych nieruchomości oraz
  • subiektywnych, dotyczących przeznaczenia wynajmowanych nieruchomości (cel mieszkaniowy).

Czytaj także:

Dyrektor KIS uznał, że „ (…) W odniesieniu do usług, które państwo planują świadczyć, tj. wynajem dwóch lokali, które to lokale z uwagi na ich położenie, tj. druga kondygnacja oraz z uwagi na zapisy w MPZP, po ich podziale otrzymały status lokali użytkowych, nie będą spełnione wymienione wyżej przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Z treści wniosku wynika, że przedmiotem wynajmu będą dwa lokale o statusie lokali użytkowych. Jednakże, sam fakt, że lokale użytkowe będą w pełni dostosowane do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, tj. będą wyposażone w armaturę sanitarną oraz w niezbędne meble i sprzęt AGD, nie powoduje, że te lokale użytkowe stają się lokalami mieszkalnymi, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali. W rezultacie, w sprawie będącej przedmiotem wniosku, świadczone przez państwa usługi nie będą spełniały przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 4 stycznia 2023 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.565.2022.1.WK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej