Nocleg uczniów ze szkół niepublicznych w schronisku miejskim podlega VAT

Karol Zawadzki

Autor: Karol Zawadzki

Dodano: 21 kwietnia 2021
nocleg uczniów a VAT

Miasto w zakresie zakwaterowania w schronisku uczniów i nauczycieli ze szkół niepublicznych działa jako podatnik VAT, a czynności te stanowią świadczenie usług, które podlegają opodatkowaniu. Nie można uznać, że miasto działa w tym zakresie w reżimie publicznoprawnym. Tak wynika z interpretacji o nr KIS0111-KDIB3-2.4012.944.2020.2.SR.

W omawianej sprawie miasto przez jedną ze swoich jednostek organizacyjnych – Zespół Szkół – prowadzi szkolne schronisko młodzieżowe. Zgodnie z posiadaną klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego – jej działalność sklasyfikowana jest pod symbolem PKD 55.20.Z – „Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”. Schronisko jest jednostką budżetową miasta.

Nocleg uczniów w schronisku młodzieżowym

Do schroniska przyjeżdżają przede wszystkim grupy szkolne z opiekunami (nauczycielami) w celach turystyczno-krajoznawczych. Schronisko udziela także noclegów uczniom przyjeżdżającym na olimpiady, konkursy, turnieje i mistrzostwa sportowe organizowane przez ZS lub inne szkoły. W zamian za świadczone usługi noclegowe pobierane jest określone wynagrodzenie, przy czym jego wysokość uzależniona jest od faktu, czy nabywcą usługi jest młodzież szkolna/nauczyciel, czy też jest osobą „z zewnątrz”.

Powstało pytanie, czy miasto, pobierając wynagrodzenie z tytułu zakwaterowania w schronisku uczniów i nauczycieli, działa w charakterze podatnika VAT. A tym samym, czy świadczenie usług noclegowych na rzecz uczniów i nauczycieli podlega opodatkowaniu VAT?

Świadczenie usług noclegowych na rzecz uczniów – co z VAT

Dyrektor KIS przypomniał, że stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych) – tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej.

Jeżeli miasto udziela zakwaterowania w schronisku młodzieżowym uczniom i nauczycielom ze szkół niepublicznych zobowiązuje się wykonać określone czynności na rzecz konkretnej osoby, za które dokonywane są opłaty w określonej wysokości. Miasto nie działa w zakresie świadczenia takich usług w celu realizacji zadania własnego jednostek samorządu terytorialnego (usługi oświatowe i wychowawcze). Tym samym, uiszczane opłaty są niczym innym jak wynagrodzeniem wnoszonym na poczet świadczenia usług.

Dodatkowo podobne lub takie same czynności mogą być wykonywane przez inne podmioty – tzw. podmioty konkurencyjne (np. osoby fizyczne, prawne). Zatem wyłączenie z zakresu opodatkowania usług zakwaterowania w schronisku realizowanych na rzecz uczniów i nauczycieli ze szkół niepublicznych stanowiłoby zakłócenie konkurencji i nierówne traktowanie podmiotów wykonujących te same usługi komercyjnie.

Stanowisko organu podatkowego

Miasto, w zakresie zakwaterowania w schronisku uczniów i nauczycieli ze szkół niepublicznych, działa zatem jako podatnik VAT, a czynności te stanowią świadczenie usług, które podlegają opodatkowaniu VAT. Nie można uznać, że miasto działa w tym zakresie w reżimie publicznoprawnym.

Interpretacja indywidualna dyrektora nr KIS0111-KDIB3-2.4012.944.2020.2.SR

Autor:

Karol Zawadzki, specjalista ds. finansów publicznych

Karol Zawadzki

Autor: Karol Zawadzki

specjalista ds. finansów publicznych
Słowa kluczowe:
Nocleg

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej