Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 września 2021
ręka na monetach

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że cesja wierzytelności własnych przyszłych i niepewnych nie podlega VAT - jako transakcja nie stanowiąca ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług.

Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Istotą przelewu wierzytelności jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy, której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność.

W zamian za nabywaną wierzytelność cesjonariusz (nabywca) zobowiązuje się do zapłaty np. połowy należności przysługującej od dłużnika, płacąc zbywcy wierzytelności (cedentowi). Cesjonariusz stając się nabywcą wierzytelności nabywa całkowite roszczenie wobec dłużnika. Zbycie wierzytelności nie stanowi na przykład świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, ponieważ jest ono jedynie przejawem wykonania „uprawnień właścicielskich” w stosunku do wierzytelności powstałej z innego tytułu (dostawy towaru lub świadczenia usługi).

W konsekwencji sprzedaż wierzytelności własnych przez cedenta nie stanowi czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 7 i art. 8 ustawy o VAT i stąd nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT u cedenta (zbywcy).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 sierpnia 2021 r. o nr 0111-KDIB3-1.4012.552.2021.2.ICZ.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
cesja wierzytelności

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej