Czy usługa udostępniania platformy optymalizującej zawarcie umowy pożyczki podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 września 2022
kalkulator na banknotach Euro

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Powstaje jednak pytanie, czy zwolnieniu temu podlega także usługa udostępniania platformy optymalizującej zawarcie umowy pożyczki?

Trzeba pamiętać, że zasada jest taka, iż pojęcia używane do oznaczenia zwolnień – także wskazanych w art. 43 ustawy o VAT, należy interpretować ściśle. Dzieje się tak dlatego, że zwolnienia stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą VAT jest podatkiem powszechnym, pobieranym zasadniczo od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Kiedy mamy do czynienia z usługą finansową

W praktyce często wątpliwości budzi kwestia, czy dana usługa ma charakter usługi finansowej, czy też jest tylko częściowo związana z taką usługa (ale ma charakter np. techniczny, administracyjny itp.).

W jednej z tegorocznych interpretacji dyrektor KIS analizował skutki podatkowe w VAT świadczenia usługi, polegającej na oferowaniu/udostępnianiu platformy optymalizującej zawarcie umowy pożyczki.

Platforma optymalizująca zawarcie umowy pożyczki a VAT

W rozpatrywanym stanie faktycznym, platforma udostępniać będzie szereg rozwiązań i narzędzi automatyzujących, usprawniających i ułatwiających zawarcie umów między poszczególnymi stronami transakcji: dostawcą, kupującym oraz inwestorem. Operatorowi platformy przysługiwać będą od kontrahentów opłaty i prowizje związane z korzystaniem z platformy.

Organ podatkowy zgodził się z tym, że podatnik świadcząc usługę udzielania dostępu do platformy i korzystania z jej funkcji, będzie wykonywał jedynie czynności faktyczne (techniczne i informacyjne), które nie są wystarczające do uznania ich za „pośrednictwo”.

Przeczytaj także:

Dyrektor KIS wyjaśnił bowiem, że „(…) W państwa sprawie, świadczone usługi na rzecz kupującego oraz inwestora nie spełniają warunków pośrednictwa. Jak wynika z opisu sprawy, nie będą państwo w żaden sposób uczestniczyć w procesie negocjacji warunków umowy między inwestorem a kupującym. Będą państwo jedynie udostępniali platformę, w ramach której strony mogą korzystać z narzędzi ułatwiających, optymalizujących i automatyzujących proces. Na dalszym etapie rozwoju platformy przewiduje się ponadto możliwość nawiązywania relacji przez inwestorów i kupujących za pośrednictwem platformy. Również w tym zakresie państwa rola sprowadzać się będzie do udostępnienia platformy jako zestawu narzędzi ułatwiających zawarcie umowy. Wykonywane przez państwa czynności, które sprowadzają się do udostępniania platformy, w ramach której strony mogą korzystać z narzędzi ułatwiających, optymalizujących i automatyzujących proces, nie będą stanowiły czynności określonych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, a tym samym nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 maja 2022 r., 0114-KDIP4-3.4012.45.2022.2.MAT.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej