Dywidenda w formie niepieniężnej (samochód) może być bez VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 lipca 2021
pułapka na myszy z banknotem jako przynentą

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS rozpatrywał przypadek spółki, która jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych. Jej działalność podlega zwolnieniu z VAT. Ściślej – udział czynności opodatkowanych wynosił w ostatnich latach około 0,04%, więc podatnik mógł przyjąć, że jest to 0% (w przypadku bowiem, gdy proporcja nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%). Konsekwencją tego jest fakt, że podatnikowi wówczas w ogóle nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupów towarów czy usług.

Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki rozważa przekazanie jej jedynemu akcjonariuszowi dywidendy w postaci rzeczowej (samochód). Przepisy kodeksu spółek handlowych nie określają formy wypłaty dywidendy, może być to więc zarówno forma pieniężna jak i rzeczowa.

Dyrektor KIS zgodził się z twierdzeniem, że przekazanie na rzecz akcjonariusza dywidendy w formie rzeczowej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT z uwagi na to, że nie jest to czynność odpłatna, ani – w tym konkretnym przypadku – nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Dywidenda rzeczowa zasadniczo może podlegać VAT (tak jak np. darowizny), ale skoro podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (ani w całości, ani nawet w części) przy nabyciu samochodu, to wypłatę dywidendy w formie niepieniężnej należy potraktować jako nieodpłatne przekazanie towaru niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 maja 2021 r., 0113-KDIPT1-3.4012.214.2021.1.MWJ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej