Uwaga! Zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie JPK_VAT

Dodano: 30 marca 2023
cfe0a3e56fc7c3a4777e93f5f09c96b985c5155e-xlarge

Resort finansów przedstawił projekt zmian w przepisach rozporządzenia w sprawie JPK_VAT. Zmiany związane są przede wszystkim z wprowadzeniem do ustawy o VAT regulacji dotyczących czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (tzw. reverse charge) w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z art. 109 ust. 14 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres danych pozwalających na prawidłowe rozliczenie podatku oraz na prawidłowe sporządzenie informacji podsumowującej, w szczególności dotyczący:

1)    rodzaju sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku,

2)    kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego,

3)    kontrahentów,

4)    dowodów sprzedaży i zakupów

Może określić także sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej zgodnie z ust. 3b i 3c, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku od towarów i usług, lub narażonych na te nadużycia oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ewidencji.

Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (tzw. Rozporządzenie JPK_VAT), określa szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji.

Zmiany przepisów rozporządzenia proponowane w projekcie związane są przede wszystkim z wprowadzeniem do ustawy o VAT przepisów zawartych w ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 556), dotyczących czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem VAT (tzw. reverse charge) w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, dokonywanych w obrocie giełdowym.

Ogólnie reverse charge to przeniesienie obowiązku rozliczenia VAT ze sprzedawcy na nabywcę i dotyczy rozliczeń pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług nie są objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Natomiast w tym konkretnym przypadku ma to dotyczyć obrotu giełdowego wspomnianych towarów lub usług, dokonywanego przez dopuszczone do takiego obrotu podmioty (obowiązek posiadania stosownej koncesji lub rachunku w rejestrze Unii, o którym mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych).

Rozwiązanie oparte jest o implementację art. 199a ust. 1 lit. a oraz e dyrektywy VAT, który wśród transakcji, dla których możliwe jest stosowanie odwrotnego obciążenia, wymienia przeniesienie pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych, o których mowa w art. 3 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie, które podlegają przenoszeniu zgodnie z art. 12 tej dyrektywy, oraz dostawy gazu i energii elektrycznej na rzecz podatnika-pośrednika. Obecnie obowiązujące regulacje dyrektywy VAT dają możliwość zastosowania tego rozwiązania do 31 grudnia 2026 r.

W związku z powyższym, zaistniała konieczność dostosowania rozporządzenia JPK_VAT do przedmiotowych zmian wprowadzanych w ustawie o VAT.

Ponadto należy dostosować przepisy rozporządzenia w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT w zakresie art. 103 wprowadzonych ustawą z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2427).

Zmiany w rozporządzeniu JPK_VAT

W § 4 pkt 6 oraz w § 10 w ust. 1 w pkt 13 uaktualniono zapisy poprzez zastąpienie wyrazów „art. 103 ust. 5a i 5b” wyrazami „art. 103 ust. 5a i 5ac”.Zmiana ma charakter dostosowujący w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT polegającą na uchyleniu art. 103 ust. 5b i wprowadzeniu w art. 103 ust. 5ac ustawą z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

W związku z tym, należy dostosować zapisy rozporządzenia w tym zakresie. Zmiana nie wpływa na obowiązek ujmowania w deklaracji i ewidencji JPK_VAT transakcji objętych art. 103 ust. 5a i 5aa ustawy o VAT.

Po § 11a dodano § 11b. W przepisie tymwskazano, że w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (o których mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych), dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 145e ust. 1 ustawy – należy wykazywać w deklaracji i ewidencji zgodnie z § 4 pkt 1 lit. m, § 5, § 10 ust. 1 pkt 7 lit. e oraz § 11 ust. 3 pkt 1 lit. b tiret drugie.

Z kolei w § 11b ust. 2 objaśniono, aby dane obejmujące wysokość podstawy opodatkowania oraz wysokość podatku należnego, z tytułu dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 145e ust. 1 ustawy, wykazywano w:

1)    deklaracji – łącznie z danymi wykazanymi zgodnie z § 4 pkt 1 lit. m;

2)    ewidencji – łącznie z danymi wykazanymi zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 7 lit. e.

Przewidziane w § 11b  regulacje mają charakter przepisów epizodycznych i będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.

Zakres mechanizmu ma obejmować dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, w sytuacji gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu (uprawnionego do dokonywania takich transakcji) na:

a)       giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych,

b)       rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu (OTF) w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Przewidziany w art. 145e ust. 2 ustawy o VAT przykładowy katalog podmiotów objętych regulacją ma na celu eliminację ewentualnych wątpliwości w zakresie stosowania regulacji do podmiotów tam określonych.

Przepisy epizodyczne w zakresie odwrotnego obciążenia VAT na gaz, energię elektryczną i uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych nie przewidują odrębnych zasad korygowania podstawy opodatkowania. Do wystawianych faktur korygujących podstawę opodatkowania (in minus i in plus) zastosowanie znajdą ogólne zasady korekt zawarte w art. 29a ust. 13–15 oraz 17 ustawy o VAT.

Przepisy § 4 pkt 1 lit. m, § 5, § 10 ust. 1 pkt 7 lit. e oraz § 11 ust. 3 pkt 1 lit. b tiret drugie rozporządzenia dotyczą wykazywania danych na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

W § 2 projektu rozporządzenia zawarto przepis przejściowy zgodnie, z którym do rozliczeń za okresy rozliczeniowe przypadające przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosować się będzie przepisy dotychczasowe. Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem
1 kwietnia 2023 r.

Podsumowanie  

Podsumowując, proponowane rozwiązania dostosowują przepisy rozporządzenia do wprowadzanych w ustawie o VAT zmian w zakresie przepisów dotyczących czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (tzw. reverse charge) w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, dokonywanych w obrocie giełdowym.

Źródło:

www.gov.pl

Słowa kluczowe:
JPK_VATzmiany w JPK_VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej