Premia od brokera niekoniecznie z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 lipca 2021
kobieta cieszy się z gotówki w ręku

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS rozpatrywał przypadek otrzymywania przez spółkę od brokera premii pieniężnej. Chodziło o wykonywane przez brokera pośrednictwo ubezpieczeniowe zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń z 15 grudnia 2017 r. Spółka podejmuje decyzję o wyborze konkretnej oferty na podstawie przedstawionej przez brokera rekomendacji poprzedzonej analizą ofert, skutkującą zawarciem umowy/ów z zaakceptowanym/mi przez spółkę ubezpieczycielem/ami.

Z tytułu wykonanych czynności brokerskich, brokerowi przysługuje wynagrodzenie w postaci prowizji brokerskiej płatnej przez ubezpieczycieli, jednocześnie Spółka nie jest zobowiązana do wypłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz brokera.

Spółka ma prawo do premii pieniężnej w wysokości 40% prowizji brokerskiej, którą broker faktycznie otrzymał od ubezpieczycieli, z którymi wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia za pośrednictwem brokera. Organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska, że nie każde działanie, zaniechanie działania lub tolerowanie czynności uważane jest za świadczenie usług. Dla stwierdzenia, czy dana czynność albo brak podejmowania czynności stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej.

Jedynym warunkiem uprawniającym do otrzymania premii pieniężnej jest zawarcie przez podatnika - za pośrednictwem brokera - umów ubezpieczenia z zakładami ubezpieczeń. Wypłata premii nie będzie uzależniona od spełnienia przez spółkę jakichkolwiek warunków, świadczeń lub wykonania usług na rzecz brokera.

Premia będzie miała tym samym charakter świadczenia jednostronnego i nie będzie stanowiła wynagrodzenia za jakiekolwiek świadczenie wzajemne ze strony spółki. Stąd wypłacane premie nie stanowią wynagrodzenia za świadczenia podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka z tytułu otrzymanej premii nie będzie też zobowiązana do wystawienia faktury, lecz może wystawić inny dokument, przykładowo notę obciążeniową.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 maja 2021 r., 0114-KDIP4-3.4012.150.2021.1.IG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej