Brak VAT w Polsce, gdy terytorium kraju nie uczestniczy w transakcji

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 kwietnia 2021
c01b962d214e62b3b9ac6ff533ff519b7ae0449f-xlarge

Analizując skutki podatkowe określonych transakcji (na gruncie VAT) należy pamiętać o tzw. zasadzie terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Potwierdził to niedawno Dyrektor KIS w interpretacji dotyczącej podatnika, który nabywa i sprzedaje samochody na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Co istotne, pojazdy przed przekroczeniem granicy Polski są sprzedawane kontrahentom z Ukrainy (osobom fizycznym i firmom). Pojazdy te zostaną przetransportowane na Ukrainę przez kontrahentów, samodzielnie albo poprzez firmę transportową (ruch tranzytowy). Możliwe, że samochody będą składowane w Polsce, ale w przeciągu 30 dni opuszczą teren kraju, nadto polska spółka nie zajmuje się już ani przechowaniem, ani transportem i wywozem samochodu. Do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel między polskiej firmy, a nabywcą dochodzi na terytorium państwa członkowskiego UE, w którym doszło do nabycia, mimo że samo wydanie samochodu może nastąpić np. na terytorium Ukrainy.

Organ podatkowy potwierdził, że w opisanej sytuacji polska spółka nabędzie towar na terytorium państwa członkowskiego UE innym niż terytorium Polski, a w wyniku dostawy towar nie zostanie przemieszczony na terytorium Polski. Zatem transakcja ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Z kolei miejscem dostawy towarów w przypadku dostawy towarów między podatnikami z różnych państw jest państwo, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jeśli więc do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel dochodzi na terytorium państwa członkowskiego UE, w którym doszło do nabycia towaru, to również nie dochodzi do opodatkowania VAT w Polsce.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 marca 2021 r., 0112-KDIL1-1.4012.617.2020.2.AW

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej