Nawet przy braku opłacalności przedsięwzięcia można mówić o zaniechanej inwestycji na gruncie VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 sierpnia 2021
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek podatnika budującego obiekt z zamierzeniem prowadzenia tam działalności hotelowej i gastronomicznej.

W latach 2018-2019 nastąpił znaczny i nieprzewidywalny wzrost kosztów materiałów budowanych oraz robocizny (robót budowlanych). Sporządzony w 2019 r. kosztorys realizacji inwestycji był o 30% wyższy niż kosztorys z 2016 r. Analiza sytuacji ekonomicznej oraz sytuacji na rynku turystycznym, w szczególności popytu na noclegi w hotelach klasy premium, prowadziła do wniosku, iż podatnik nie osiągnie zakładanego poziomu sprzedaży miejsc noclegowych. W grudniu 2019 r. został sporządzony protokół zaniechania inwestycji. Inwestycja (nieruchomość) nie została zbyta, wydzierżawiona, itp. Z uwagi na brak podjęcia działań budowlanych – nie rozpoczęto budowy.

Organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT naliczonego od towarów i usług nabytych w związku z pracami inwestycyjnymi wykonywanymi z przeznaczeniem ich na planowaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, a nabyte prawo do odliczenia pozostaje w mocy, nawet jeśli w wyniku niezależnych od niego okoliczności podatnik nigdy nie wykorzystał nabytych towarów lub usług do transakcji opodatkowanych. Zawsze jednak należy brać pod uwagę okoliczności towarzyszące temu zachowaniu, a w szczególności, czy były one konsekwencją zdarzeń od podatnika niezależnych, czy też – podejmowanych świadomie decyzji gospodarczych.

Jeśli jednak kontynuowanie rozpoczętej inwestycji byłoby nieracjonalne, bo dalsza realizacja inwestycji nie byłaby poparta względami ekonomicznymi, nadto budowa mogłaby w istotny sposób wpłynąć na pogorszenie się kondycji finansowej podatnika i byłaby zagrożeniem dla jego bieżącego funkcjonowania, to zaniechanie inwestycji, w tym konkretnym przypadku, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków.

Przy czym podatnik początkowo dokonał jednak korekty podatku naliczonego (w grudniu 2019 r.) i chciałby „skorygować niepotrzebna korektę”. Organ zauważył jednak, że niestety wnioskodawca nie ma prawa do dokonania korekty deklaracji VAT-7 po wykreśleniu go z rejestru podatników VAT czynnych.

Mimo to interpretacja może być bardzo przydatna dla podmiotów, które zaniechały inwestycji w latach 2020-2021, gdzie argumentacja o „czynnikach niezależnych” byłaby jeszcze bardziej uzasadniona.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 28 maja 2021 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.133.2021.1.EB

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej