Jakie skutki wywołuje udzielanie pożyczek na gruncie VAT

Dodano: 30 czerwca 2022
dawanie pieniędzy

Zdaniem fiskusa udzielanie pożyczek przez podatnika VAT spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia czy statusu nabywcy.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS rozstrzygnął kilka problemów związanych z udzielaniem pożyczek. Organ podatkowy odpowiedział na pytania dotyczące uznania, czy:

  • udzielanie ich przez czynnego podatnika VAT dokonywane będzie w warunkach działalności gospodarczej,
  • transakcja ta stanowi świadczenie usług dla potrzeb VAT i czy jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT oraz
  • występuje możliwość rezygnacji z tego zwolnienia.

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka komandytowa mająca siedzibę i zarząd na terytorium Polski, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Spółka w szczególności prowadzi działalność gospodarczą jako tzw. centrum usług wspólnych dla innych podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej, której jest członkiem. Działalność polega m.in. na świadczeniu usług księgowych i rachunkowych, doradczych oraz controllingowych.

Spółka rozważa podjęcie działalności polegającej na udzielaniu spółkom wchodzącym w skład grupy oprocentowanych pożyczek pieniężnych z własnych środków pieniężnych w celu umożliwienia tym podmiotom finansowania bieżących potrzeb gospodarczych. W efekcie podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej nie będą musiały pozyskiwać zewnętrznego finansowania lub będą je pozyskiwać w ograniczonym zakresie.

Udzielanie pożyczek w VAT

Organ podatkowy uznał, że:

1)    Czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych podlegających oprocentowaniu stanowią odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT. Udzielanie pożyczek przez podatnika VAT spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia czy statusu nabywcy. Udzielanie pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w VAT nawet, gdy czynności te nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym.

2)    Nie budzi wątpliwości zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, który mówi, że zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

3)    Jednocześnie podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, świadczonych na rzecz podatników, i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem, że:

- jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;

- złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.

Przeczytaj także:

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 maja 2022 r., nr 0112-KDIL3.4012.144.2022.1.LS.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej