Czy przedsiębiorca może bezpiecznie odliczyć VAT naliczony przy zakupie roweru

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 lutego 2023
e8a5cc10e8514be13d1db8ddfea6dae1945d5417-xlarge

Zdaniem fiskusa jest możliwe pełne – 100% odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu roweru, który będzie wykorzystywany pośrednio do czynności opodatkowanych. Jednak – zdaniem fiskusa – przy każdym użyciu tego roweru do celów prywatnych, należy rozpoznać nieodpłatne i opodatkowane VAT świadczenie usług. 

W analizowanym przez fiskusa stanie faktycznym, przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie doradztwa podatkowego oraz usług rachunkowo-księgowych. Podatnik wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy najmu długoterminowego. Jednak, aby uniknąć znacznych utrudnień komunikacyjnych oraz zmniejszyć koszty wynikające z rosnących cen paliwa i braku miejsc parkingowych – zdecydował się na zakup roweru. Podatnik wyjaśnił fiskusowi, że rower będzie służył w przeważającej mierze w prowadzonej działalności gospodarczej. Będą to dojazdy do biura, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami.

Wykorzystywanie środka transportu do określonych celów

Zakupiony rower będzie wykorzystywany w przeważającej większości do celów opodatkowanej działalności gospodarczej. Jednak nie jest możliwe procentowe albo czasowe podzielenie wykorzystania na związane z działalnością opodatkowaną i związane z celami prywatnymi. Zatem może się zdarzyć, że rower zostanie wykorzystany również do celów osobistych.

Dyrektor KIS potwierdził, że w analizowanym przypadku, że podatnikowi będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup roweru, niezależnie od jego wartości oraz niezależnie, czy zostanie on uznany za środek trwały.

Pośredni związek zakupu ze sprzedażą opodatkowaną VAT

Zakupiony rower nie będzie bezpośrednio związany z wykonywaniem przez podatniczkę czynności opodatkowanych VAT, bowiem nabyty towar nie będzie podlegał dalszej odsprzedaży ani służył do wytworzenia towarów i usług będących przedmiotem sprzedaży. Wystąpi natomiast związek pośredni, między nabyciem roweru a wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ten jest zaś wystarczający do odliczenia VAT naliczonego.

Organ zastrzegł jednak, że podatnik będzie przy tym zobowiązany do opodatkowania VAT każdego wykorzystania zakupionego roweru do celów prywatnych (osobistych), na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. W rozpatrywanej sprawie, bowiem w przypadku wykorzystania roweru do celów prywatnych, nastąpi użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (do celów osobistych podatnika).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 października 2022 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej