Czy klientowi można przesłać e-mailem fakturę uproszczoną

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 października 2022
e-mail faktura uproszczona

Przez fakturę rozumie się nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w formie elektronicznej, który może być wystawiony i otrzymany w dowolnym formacie elektronicznym, także np. w formacie PDF. Powstaje jednak pytanie, o to, czy klientowi można przesłać e-mailem także fakturę uproszczoną.

Jak wyjaśnił w jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS, paragon dokumentujący sprzedaż do kwoty 450 zł brutto lub 100 euro, zawierający numer NIP nabywcy oraz pozostałe dane wymagane dla faktury, stanowi fakturę uproszczoną. W konsekwencji nabywca otrzymuje paragon fiskalny dokumentujący sprzedaż, który jednocześnie stanowi fakturę uproszczoną. Stąd poprzez wystawienie paragonu z NIP nabywcy będącego jednocześnie fakturą uproszczoną, zrealizowany zostaje obowiązek udokumentowania fakturą dokonanej sprzedaży na rzecz innego podatnika (podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą).

Jeśli więc byłaby dokonana sprzedaż na kwotę nieprzekraczającą 450 zł lub 100 euro udokumentowana paragonem fiskalnym zawierającym NIP nabywcy oraz pozostałe dane wymagane ustawą, to sprzedawca nie może już wystawić dla nabywcy kolejnej faktury. Chodzi o to, że jedna sprzedaż nie może być dokumentowana dwoma fakturami (fakturą uproszczoną, czyli paragonem z NIP oraz fakturą zwykłą).

Dodatkowo warto pamiętać, że przez fakturę rozumie się nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w formie elektronicznej, który może być wystawiony i otrzymany w dowolnym formacie elektronicznym, także np. w formacie PDF. Jeśli nabywca w związku z podpisaniem umowy i wskazaniem adresu e-mail wyraża zgodę na otrzymywanie faktur dokumentujących transakcje sprzedaży w postaci elektronicznej, to wysłanie faktury uproszczonej, o której mowa w ustawie o VAT, w formacie PDF (faktury elektroniczna) na wskazany przez nabywcę adres e-mail, zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument został nabywcy udostępniony, czyli wydano fakturę nabywcy.

Tym samym planowane wysyłanie faktury elektronicznej w formacie pliku PDF na adres e-mailowy wskazany przez nabywcę w umowie, spełniałoby przesłanki do uznania, że nastąpi wydanie faktury w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 6 lipca 2022 r., 0114-KDIP1-3.4012.162.2022.1.JG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej