Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy przekazaniu towaru franczyzobiorcy

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 kwietnia 2022
obowiązek podatkowy przy przekazaniu towaru franczyzobiorcy

Dla uznania określonej czynności za dostawę towarów, konieczne jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Ustalenie tego momentu bezpośrednio przekłada się na ocenę chwili powstania obowiązku podatkowego w VAT. Jak, zatem określić ten moment w przypadku przekazania towaru do lokalu franczyzobiorcy?

Samo przekazanie przez spółkę towaru do lokalu franczyzobiorcy, który działa w imieniu spółki X, nie musi wiązać się z przekazaniem spółce X władztwa nad towarem, jeżeli towar zmagazynowany w lokalu franczyzobiorcy będzie nadal własnością spółki. Do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (czyli do dostawy towaru) dochodzi więc dopiero z chwilą sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta, na które ma on zapotrzebowanie i które pobiera z lokalu franczyzobiorcy, w celu wydania ostatecznemu klientowi. Stąd moment zawarcia umowy sprzedaży towaru wyznacza moment pobrania towarów, w celu wydania ich ostatecznemu klientowi.

Pobranie towarów z magazynu franczyzobiorcy

Zgodnie z ustaleniami dokonanymi ze spółką X w zawartej umowie do momentu pobrania towarów w celu wydania ich ostatecznemu klientowi, spółka cały czas pozostanie ich właścicielem. Ekonomiczne koszty składowania towarów ponosi spółka. Ponadto spółka X będzie ponosić względem spółki (podatnika, który wystąpił o interpretację) odpowiedzialność za utratę, zaginięcie lub zniszczenie towarów w okresie po powierzeniu towarów przez spółkę do spółki X na podstawie umowy.

W konsekwencji dla analizowanych dostaw moment powstania obowiązku podatkowego powinien być określony w oparciu regułę ogólną. Zatem w świetle art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – moment ten nastąpi z chwilą pobrania towarów przez franczyzobiorcę, działającego w imieniu spółki X, w celu ich sprzedaży ostatecznemu odbiorcy. Wtedy to, bowiem następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jakkolwiek stan faktyczny opisywany w interpretacji był dość skomplikowany, to jednak warte odnotowania jest to, że nie każde „wydanie rzeczy” musi pociągać za sobą skutki podatkowe na gruncie VAT.

Istotne jest bowiem to, by pamiętać, że w VAT dla uznania czynności za dostawę towarów konieczne jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Ustalenie tego momentu, bezpośrednio przekłada się na ocenę momentu powstania obowiązku podatkowego w tym podatku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 sierpnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.382.2021.2.JSZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej