Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży ochrony serwisowej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 września 2021
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży ochrony serwisowej

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek podatnika, który w ramach działalności gospodarczej zajmuje się m.in. konserwacją maszyn i urządzeń specjalistycznych. Jedną z usług jest tzw. konserwacja prewencyjna maszyn. Jak rozliczyć VAT od takiej czynności?

W analizowanej sprawie w ramach umowy klient wybiera, jaki rodzaj czynności będzie wykonywany (1 bądź 2 działania konserwacyjne w roku, jednak czas skorzystania z usługi konserwacji prewencyjnej przez klienta nie jest znany w momencie podpisania umowy). Umowy najczęściej są zawierane na okres 1 roku. Z dniem podpisana umowy konserwacji prewencyjnej klient nabywa prawo do uzyskania specjalnego rabatu w zakresie opłat serwisowych oraz zakupu części zamiennych, zaś usługodawca deklaruje gotowość do świadczenia usług objętych umową. Faktura na całość usługi objętej umową wystawiana jest zaś z dniem podpisania umowy konserwacyjnej.

Umowa gwarantuje klientowi ochronę serwisową od dnia jej podpisania. Nabywca usługi może zaś skorzystać z niej w wybranym przez siebie momencie.

Organ potwierdził stanowisko podatnika, że świadczone usługi nie będą miały charakteru usług wykonywanych w sposób ciągły. Zauważono m.in., że pobierana jest jednorazowa płatność za cały okres konserwacji, w konsekwencji więc – obowiązek podatkowy dla wykonywanych usług powstaje zgodnie z regułą ogólną, przewidzianą w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wykonania usługi, a moment ten wiąże się z podpisaniem umowy konserwacji prewencyjnej, za którą jest pobierana płatność jednorazowo z góry.

Opłata za świadczone usługi jest fakturowana w ujęciu rocznym z wyprzedzeniem, a płatność zostanie uiszczona bezpośrednio po otrzymaniu faktury. To zaś oznacza również, że nie występuje sytuacja, o której mowa w art. 19a ust. 8 ustawy (przepis ten dotyczy zaliczek), gdyż zapłata za świadczone usługi uiszczana jest po jej wykonaniu (dzień podpisania umowy), kiedy to klient nabywa również prawo do uzyskania specjalnego rabatu w zakresie opłat serwisowych oraz zakupu części zamiennych.

Podobne poglądy możemy znależć w wyroku NSA z 5 września 2017 r. o sygn akt I FSK 2319/15 (jednorazowe rozliczenie usługi licencji na oprogramowanie komputerowe, za którą jest pobierana jednorazowa opłata – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli wdrożenia aplikacji u klienta) czy w interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 19 lipca 2018 r., 0114-KDIP1-1.4012.355.2018.1.DG (moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu sprzedaży usług tzw. kontraktów serwisowych).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 19 sierpnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.374.2021.2.MSO.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej