Zwolnienie z VAT dla dostawy towarów używanych wykorzystywanych wyłącznie w działalności zwolnionej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 sierpnia 2022
5382801fb6b6000b16a89cd1602eff3788ca01d0-xlarge

Zwolnienie z VAT dla dostawy towarów używanych powinno przysługiwać wówczas, gdy podatnik nie miał efektywnej możliwości odliczenia żadnej części podatku, w związku z przeznaczeniem towarów do wykonywania działalności zwolnionej z podatku.

W analizowanej przez fiskusa sprawie chodziło o podatnika – towarzystwo funduszy inwestycyjnych, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, chociaż wykonywana przez niego działalność korzysta ze zwolnienia od VAT.

Podatnik wykorzystuje samochody osobowe, które niekiedy są także odpłatnie udostępniane pracownikom i członkom zarządu do celów prywatnych. Udział wartości czynności związanych z udostępnieniem tych samochodów w łącznej wartości obrotu dla celów VAT nie przekracza średnio w każdym roku poziomu 0,04%.

Udział rocznego obrotu z czynności opodatkowanych VAT w całym obrocie spółki nie przekraczał średnio w każdym roku poziomu ok. 0,06%, miała więc ona prawo w swojej ocenie uznać, że obowiązująca ją proporcja określona w art. 90 ustawy wynosiła 0% i nie odliczać podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących dokonywane zakupy samochodów, jako że nie przysługiwało jej prawo do odliczenia.

Przeczytaj także:

Podatnik miał przy tym wątpliwość, czy sprzeda używane samochody ze zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Mowa tam o tym, że zwalnia się z podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tymczasem zadaniem dyrektora KIS – samochody nie były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej. Służyły one bowiem również do czynności opodatkowanych, polegających na odpłatnym udostępnianiu samochodów na rzecz zatrudnianych pracowników i członków zarządu do celów prywatnych. Zatem spółka nie jest podmiotem prowadzącym wyłącznie działalność zwolnioną z VAT, bo pobocznie wykonuje też czynności opodatkowane.

Podatnik wniósł skargę do WSA na wydaną interpretację, zaś sąd skargę tę uwzględnił. WSA w Gdańsku wziął pod uwagę okoliczność, że udostępnianie samochodów (jako czynność opodatkowana) miało znaczenie marginalne.

Sąd odwołał się do przepisów wspólnotowych. Otóż polski ustawodawca użył sformułowania "wykorzystywanych wyłącznie". Zwrot ten występuje też w kilku innych wersjach językowych.

Większość wersji językowych dyrektywy 112 posługuje się natomiast, w tłumaczeniu na język polski, terminami: "przeznaczone", "używane", "wykorzystywane" lub "mające zastosowanie". Nadto – jeśli określony przepis dyrektywy VAT ma odmienne znaczenie w różnych wersjach językowych, to nie można opierać się wyłącznie na wykładni językowej, ale należy się odwołać do wykładni celowościowej. Chodzi więc o odwołanie się do jednej z podstawowych zasad podatku od wartości dodanej, a mianowicie zasady neutralności.

Zdaniem sądu, analizowane zwolnienie z VAT powinno przysługiwać wówczas, gdy podatnik nie miał efektywnej możliwości odliczenia żadnej części podatku, w związku z przeznaczeniem towarów do wykonywania działalności zwolnionej z podatku. Natomiast w realiach sprawy można mówić o marginalnej skali wykonywania czynności opodatkowanych, niemających związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Źródło:

Wyrok WSA w Gdańsku 12 kwietnia 2022 r., I SA/Gd 1699/21

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej