Termin wystawienia faktury

Dodano: 20 grudnia 2021

Odnośnie do terminów wystawiania faktur – ustawa o VAT wskazuje na najwcześniejszy i najpóźniejszy termin do wystawienia faktury. Faktura może zostać wystawiona najwcześniej na 30 dni przed zrealizowaniem dostawy/usługi, bądź też przed otrzymaniem zaliczki/zadatku. W wyjątkowych sytuacjach faktura może być wystawiona jeszcze wcześniej, jeżeli dotyczy ona usług ciągłych, a faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Najpóźniejszy termin do wystawienia faktury to 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, bądź też otrzymano zaliczkę/zadatek.

Przepisy określają również szczególne terminy do wystawienia faktury, które wiążą się ze szczególnymi momentami powstania obowiązku podatkowego określonymi w art. 19a ustawy o VAT. Dla tych szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego ustawodawca przewidział następujące terminy wystawiania faktur:

1) 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

2) 60. dnia od dnia dostawy książek drukowanych (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (CN 4902), z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w art. 7a ust. 1 i 2, dokonywanych na rzecz podatnika ułatwiającego dostawy towarów oraz przez tego podatnika.

3) 90. dnia od dnia wykonania czynności polegających na drukowaniu książek (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (CN 4902), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

4) Z upływem terminu płatności – w przypadku wystawienia faktury z tytułu:

a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenia usług:

- telekomunikacyjnych,

- wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

- stałej obsługi prawnej i biurowej,

- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

- z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

5) W przypadku, kiedy kupujący nie zwróci opakowań powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tychże opakowań. Ponieważ przepisy art. 29a ustawy o VAT przewidują dwa terminy powstania obowiązku podatkowego w przypadku opakowań, to również i regulacje dotyczące obowiązku wystawienia faktur przewidują dwa momenty, w których należałoby wystawić fakturę w związku z tym. Zgodnie z treścią przepisu obowiązek wystawienia faktury powstaje:

a) 7. dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania. Jeżeli umowa dotycząca dostaw przewiduje termin zwrotu opakowań to obowiązek podatkowy powstaje w dniu następującym po dniu, w którym podatnik miał obowiązek zwrócić opakowania. W takiej sytuacji w terminie 7 dni od tego dnia dostawca ma obowiązek wystawić fakturę;

b) 60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania. Jeżeli umowa nie przewiduje terminu w jakim powinien nastąpić zwrot opakowań to w takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z upływem 60. dni od dnia przekazania opakowań. W tym terminie dostawca ma również obowiązek wystawienia faktury z tytułu dostawy.

6) Jeżeli podatnik nie miał obowiązku wystawienia faktury, ale nabywca wyraził żądanie wystawienia faktury to termin do jej wystawienia jest zależny od czasu zgłoszenia żądania:

a) jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę to wystawienie faktury powinno nastąpić do 15-tego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano dostawę/usługę;

b) jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania.

Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

·        dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (nie dotyczy to wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy),

    • otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. 
  

Dodatkowo przepis zawiera zastrzeżenie dotyczące momentu powstania obowiązku wystawienia faktury, w przypadku faktur obejmujących sprzedaż bonów jednego przeznaczenia. W treści ust. 9 komentowanego przepisu wprowadza się regulację, zgodnie z którą art. 106i ust. 3, 4 i 8 (są to przepisy określające szczególne momenty powstania obowiązku wystawienia faktury, które wiążą się ze szczególnymi momentami powstania obowiązku podatkowego dla danej czynności) nie będzie dotyczył wystawiania faktur w zakresie dostawy towarów lub świadczenia usług, za które płatności będzie następowała bonami. Taka regulacja powoduje wyłączenie szczególnych zasad fakturowania przewidzianych np. dla dostawy książek drukowanych, usług budowlanych itd., w sytuacji, gdy dostawa jest realizowana za pośrednictwem bonu jednego przeznaczenia.

Regulacja przepisów prawa wspólnotowego, na której opiera się przepis krajowy

Artykuł 222 dyrektywy 2006/112/WE

W odniesieniu do dostaw towarów zrealizowanych na warunkach określonych w art. 138 lub świadczenia usług, za które VAT jest płatny przez usługobiorcę na mocy art. 196, faktura wystawiana jest nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. W odniesieniu do innych dostaw towarów lub świadczenia usług państwa członkowskie mogą określać terminy, w których podatnicy muszą wystawić faktury.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej