Gdzie jest miejsce świadczenia usług w chmurze

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 marca 2022
miejsce świadczenia usług w chmurze

Fiskus potwierdza, że sam fakt posiadania numeru identyfikacyjnego VAT sam w sobie nie jest wystarczający, by uznać, że podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przy świadczeniu usług w chmurze.

Spółka działa w branży IT. Jest zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim. Jest także podatnikiem VAT czynny w Polsce (rejestracja dla celów sprzedaży na odległość na rzecz konsumentów). Spółka należy do działającej w branży IT międzynarodowej grupy. Jednym z segmentów działalności grupy jest świadczenie usług w chmurze, które zapewniają swobodę tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w ogromnej, globalnej sieci (tzw. „usługi w chmurze”).

Brak stałego miejsca prowadzenia działalności w branży IT

Spółka nie ma na terytorium Polski pracowników, jak również nie jest i nie będzie właścicielem lub najemcą żadnych aktywów zarówno ruchomych, jak i nieruchomości.

Spółka nie delegowała żadnych pracowników do stałego lub okresowego wykonywania obowiązków na terytorium Polski (z wyjątkiem możliwości bardzo krótkiej wizyty ograniczonej liczby pracowników w Polsce, jeśli zajdzie taka potrzeba).

Spółka nie ma również w Polsce żadnej struktury, która byłaby zaangażowana w negocjowanie lub zawieranie umów handlowych. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale np. osoby, która byłaby upoważniona do reprezentowania lub zawierania umów w jej imieniu. Przykładowo przedstawicieli handlowych czy osób upoważnionych do podejmowania jakichkolwiek działań w jego imieniu.

Wszelkie decyzje zarządcze mające wpływ na działalność spółki podejmowane są przez właściwy personel spółki przebywający poza granicami Polski.

Dodatkowo w odniesieniu do stałego miejsca prowadzenia działalności nie zostałyby spełnione następujące przesłanki:

  • posiadania w Polsce odpowiedniej struktury w zakresie zaplecza technicznego niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • „niezależności decyzyjnej”.

Organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy, że spółka nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Przypomniano, że stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” oznacza dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika. Charakteryzuje się one wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej oznacza dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika. Charakteryzuje się ono zatem wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu świadczenie usług.

Fakt posiadania numeru identyfikacyjnego VAT sam w sobie nie jest zaś wystarczający, by uznać, że podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 23 stycznia 2022 r., 0114-KDIP1-2.4012.426.2021.2.RST

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej