Korekta pustej faktury – jeśli nabywcy odmówiono prawa do odliczenia, to wystawca może ją skorygować

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 23 maja 2022
Korekta pustej faktury

W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń WSA w Łodzi wyjaśnił, że jeżeli fiskus odmówił adresatowi faktury prawa do odliczenia, to ryzyko uszczuplenia należności budżetowych (związane z nienależnym odliczeniem lub zwrotem VAT) zostało wyeliminowane.

Korekta pustej faktury

W prowadzonym przez organ podatkowy postępowaniu chodziło o typowe faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Nie można też było mówić o "dobrej wierze", ponieważ kontrahenci posiadali wiedzę na temat procederu, gdyż sami w nim uczestniczyli.

Sprzedawca skorygował przy tym nierzetelne faktury, jak również złożył korektę deklaracji, w której nie wykazał przedmiotowych transakcji zakupu i sprzedaży mięsa. Zatem podatnik niejako sam się przyznał, że tych transakcji w ogóle nie było.

Jednak zdaniem fiskusa niezależnie od faktu złożenia deklaracji korygującej, uwzględniającej ustalenia kontroli, w sytuacji wystawiania faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, stosuje się art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Przepis ten rodzi obowiązek zapłaty podatku wykazanego na wystawionych fakturach, niezależnie od prawidłowego rozliczenia transakcji kupna-sprzedaży, w złożonej korekcie deklaracji.

Organ odwoławczy wyraził stanowisko, że wyeliminowanie ryzyka uszczupleń dochodów podatkowych, które usprawiedliwiałoby odstąpienie od zastosowania art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, powinno być dokonane przez wystawcę nierzetelnej faktury w stosownym czasie, co oznacza wyprzedzenie w działaniach organów podatkowych.

Przeczytaj także:

Brak uszczuplenia dochodów podatkowych a korekta pustej faktury

Sąd uchylił decyzję fiskusa. Zauważył bowiem, że organy podatkowe w sposób ostateczny odmówiły odbiorcy spornej faktury prawa do odliczenia. Stąd niebezpieczeństwo uszczuplenia dochodów podatkowych związane z odliczeniem VAT zostało wyeliminowane.

W takiej sytuacji odmowa dokonania korekty VAT błędnie wykazanego na fakturze, wykracza poza zakres niezbędny do osiągnięcia celu, jakiemu służą przepisy unijnej dyrektywy 112, dotyczącej VAT, tj. polegającego na zapobieganiu niebezpieczeństwu uszczuplenia dochodów podatkowych

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Łodzi z 9 lutego 2022 r., I SA/Łd 895/21

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej