Pamiętaj, że odszkodowanie za wywłaszczenie jest kwotą brutto

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 września 2021
dawanie pieniędzy

Nieruchomości czynnego podatnika VAT zostały nabyte z mocy prawa przez Skarb Państwa, na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji w zakresie dróg publicznych. Podatnik miał wątpliwość, czy przyznane mu zgodnie z decyzją wojewody odszkodowanie, które podlega VAT, jest wyrażone w kwocie netto czy brutto. Zapytał o to fiskusa. Sprawdź odpowiedź organu podatkowego.

Organ podatkowy przypomniał, że przez dostawę towarów rozumie się również m.in. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie, z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Zdaniem dyrektora KIS, kwota odszkodowania wskazana w decyzji Wojewody stanowi jedyne wynagrodzenie należne tytułu wywłaszczenia nieruchomości, stąd uznaje się ją za podstawę opodatkowania po pomniejszeniu o kwotę należnego VAT. Czyli że wartość ustalonego odszkodowania stanowi kwotę brutto, zawierającą „w sobie” należny podatek, który powinien być wyliczony metodą w „stu”.

Podatnik nie kwestionował samego faktu opodatkowania, jednak w skardze do WSA podniósł, że jego zdaniem naliczone wynagrodzenie winno być podwyższone o podatek VAT (jest kwotą netto). Uznał też, że interpretacja organu prowadzi do dyskryminacji podatników prowadzących działalność gospodarczą, zmniejszając odszkodowanie o podatek.

Sąd skargę oddalił. Wyjaśnił, że w takiej przymusowej sytuacji odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną. Przy czym otrzymana kwota zapłaty (całość należnego świadczenia) jest pomniejszona o kwotę podatku VAT. Przepisy nie pozwalają jednak na uznanie, że "zapłata" obejmuje należność netto, która powinna zostać dodatkowo powiększona o VAT. Podatek VAT jest więc niewątpliwie składnikiem ceny. 

To przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazują, że podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi co do zasady wartość rynkowa nieruchomości, a z kolei wartością rynkową jest szacunkowa cena, jaką w dniu wyceny można otrzymać za nieruchomość w transakcji sprzedaży.

Przepisy prawa podatkowego nie regulują wysokości kwoty należnej od nabywcy, czyli ceny sprzedaży, a ponadto nie mogą mieć wpływu na wysokość ceny ustalonej przez strony umowy cywilnej lub określonej w drodze decyzji. Regulują więc jedynie podstawę opodatkowania, ale nie sposób ustalenia „kwoty należnej”, tu – kwoty odszkodowania.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Szczecinie z 22 lipca 2021 r. o sygn. akt I SA/Sz 456/21, oddalający skargę na interpretację dyrektora KIS z 1 kwietnia 2021 r. n nr 0112-KDIL1-2.4012.641.2020.2.NF.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
odszkodowanie

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej