Zachęta finansowa („cash incentive”) dla nowego najemcy z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 lipca 2022
ręka trzyma banknoty dolarowe, w tle zarys kontynentów

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że otrzymane przez najemcę wynagrodzenie w postaci określonej kwoty pieniężnej (z achęta finansowa – cash incentive), wypłaconej w dwóch transzach po spełnieniu warunków wynikających z zawartej umowy, należy traktować jako wynagrodzenie za skonkretyzowane świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Istnieje bowiem związek między wypłatą wynagrodzenia a otrzymaniem świadczenia wzajemnego – najemca zobowiąże się do zawarcia umowy najmu.

Zachęta finansowa „cash incentive”

Zdaniem fiskusa tego typu transakcja ma charakter ekwiwalentny – świadczenie jednej strony stosunku zobowiązaniowego następuje w zamian za odpowiadające mu określone świadczenie drugiej strony. Wynagrodzenie otrzymane przez najemcę stanowi zapłatę za konkretne świadczenie możliwe do zidentyfikowania i wynika wprost z łączącego strony stosunku zobowiązaniowego wynikającego z zawartej umowy.

Tym samym wystąpi element wzajemności konieczny, aby uznać, że opłata jest wynagrodzeniem z tytułu świadczonych usług.

Przeczytaj także:

Jednocześnie spółce wynajmującej będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury wystawionej przez najemcę, a dokumentującej opisane świadczenie. Zostanie tu spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek nabywanych usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 maja 2022 r., 0114-KDIP4-2.4012.161.2022.1.AA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej