Prawo do odliczenia VAT przy imporcie towarów realizowanym przez właściciela towarów

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 września 2022
kontenery, plac z kontenerami

Sprawdź, czy importerowi maszyn wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności podlegającej VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczanego związanego z importem tych towarów.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS analizował przypadek przedsiębiorstwa produkcyjnego, specjalizującego się w produkcji towarów z papieru/kartonu, takich jak opakowania, pudełka, boxy, itp. W związku z rozbudową możliwości produkcyjnych, spółka zamierza pozyskać nowe maszyny i urządzenia, które zostaną sprowadzone do Polski z terytorium Ukrainy i będą służyły działalności produkcyjnej. Będą więc wykorzystywane w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce.

Maszyny zostaną sprowadzone w ramach zawartych z ich właścicielem umów najmu/dzierżawy/leasingu lub umów o podobnym charakterze. Planowane jest, że umowy zostaną zawarte na okres około 3 lat, a po ich zakończeniu maszyny zostaną zwrócone właścicielowi. W trakcie trwania umów Spółka będzie płacić właścicielowi maszyn i urządzeń ustalony czynsz.

Zgłaszającym do odprawy celnej jest spółka, na której jako na importerze będą ciążyły wszelkie związane z tym obowiązki na gruncie prawa celnego oraz na gruncie VAT.

Towary, które będą przez podatnika produkowane przy pomocy zaimportowanych maszyn, będą sprzedawane nabywcom w ramach czynności opodatkowanych VAT. Alternatywnie, maszyny te mogą być wykorzystywane do świadczenia usług produkcyjnych na materiale powierzonym przez usługodawcę, a działalność taka również podlega opodatkowaniu VAT.

Dodatkowo istnieje związek pomiędzy wartością importowanych maszyn i należnym z tego tytułu podatkiem, wartością czynszu ustalonego za możliwość korzystania z maszyn, oraz ceną towarów produkowanych lub usług świadczonych przez polskiego podatnika. Wartość importowanych maszyn będzie wpływać na ustaloną wartość czynszu z tytułu ich użytkowania. Im wyższa jest wartość użytkowanego towaru (maszyn), czyli im wyższy jest poniesiony na jego zakup/wytworzenie koszt przez właściciela, tym wyższy jest czynsz, jakiego właściciel oczekuje od korzystającego.

Podatnik wystąpił z pytaniem, czy jako importerowi towarów (maszyn) wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z importem tych towarów.

Czytaj także:

Organ podatkowy potwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest uzależnione od tego, czy import towarów realizowany jest przez właściciela towarów, przewoźnika czy też podmiotu, który wykonuje czynności na importowanych towarach powierzonych ani też od rodzaju procedury celnej, w ramach której jest dokonywany import towarów. Jak wskazał bowiem TSUE w orzeczeniu C-187/14 DSV Road, prawo do odliczenia istnieje jedynie wówczas, gdy przywiezione towary są wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika.

W każdym przypadku należy jednak badać, czy koszt towarów powodujących naliczenie podatku z tytułu importu jest włączony w cenę transakcji objętych podatkiem należnym (w cenę towarów lub usług), świadczonych przez tego konkretnego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Zatem skoro importowane towary (maszyny) będą przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych i jednocześnie koszt importowanych towarów będzie wliczony w cenę sprzedawanych towarów oraz usług, trzeba uznać, iż - pomimo że podatnik nie będzie właścicielem importowanych maszyn - będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu towarów (maszyn) wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 1 sierpnia 2022 r., 0114-KDIP1-2.4012.318.2022.1.RM.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej