Dzierżawa i sprzedaż linii browarniczej przez męża żonie – skutki w VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 września 2022
samodzielna działalność gospodarcza

Dyrektor KIS wyjaśnił, że każdy z małżonków, wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jest odrębnym podatnikiem tego podatku. Zatem transakcje dokonywane pomiędzy nimi jako osobami prowadzącymi odrębnie działalność gospodarczą, stanowią dostawę towarów lub świadczenie usług, które to czynności podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

W analizowanej przez fiskusa sprawie, między małżonkami panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Obydwoje małżonkowie prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (są czynnymi podatnikami VAT). Mąż nabył linię browarniczą do produkcji piwa i planował rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i sprzedaży piwa, oraz prowadzenia restauracji, w której będzie sprzedawane piwo (tzw. „browar restauracyjny”).

Linia browarnicza w ŚT

Linia browarnicza została przyjęta do ewidencji środków trwałych, a później została podpisana umowa dzierżawy linii browarniczej między mężem, a żoną.

W związku ze zmianą założeń biznesowych, planowane jest, że linia browarnicza będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej żony. Dlatego zawarto umowę dzierżawy tej linii, a docelowo planowane jest przeniesienie tej linii do działalności gospodarczej żony.

To żona wykorzystuje linię browarniczą do produkcji i sprzedaży piwa oraz prowadzenia tzw. „browaru restauracyjnego”. W związku z tym świadczy czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stąd powstały wątpliwości, czy:

  • sprzedaż linii browarniczej będącej we współwłasności małżeńskiej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT i czy mąż zobowiązany jest wystawić na rzecz żony fakturę VAT i odprowadzić podatek VAT od planowanej sprzedaży,
  • w związku z podpisaniem umowy dzierżawy mąż wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a zatem ta dzierżawa winna zostać udokumentowana fakturami VAT.

Transakcje między małżonkami a VAT

Dyrektor KIS wyjaśnił, że każdy z małżonków wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jest odrębnym podatnikiem tego podatku. Zatem transakcje dokonywane pomiędzy nimi jako osobami prowadzącymi odrębnie działalność gospodarczą, stanowią dostawę towarów lub świadczenie usług, które to czynności podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Przeczytaj także:

W konsekwencji podatnikiem VAT jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli zatem, przedmiotem świadczenia usług jest majątek wspólny małżonków, to podatnikiem będzie ten małżonek, który dokonuje tego świadczenia we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej) – jako podatnik VAT.

Organ był zdania, że mąż, mimo że działał w oparciu o składniki majątku wspólnego, posiadał odrębne przedsiębiorstwo (odrębną „własność ekonomiczną”). Na przeszkodzie nie stało to, iż z punktu widzenia prawa cywilnego i rodzinnego małżeństwo dysponowało współwłasnością łączną.

W ocenie dyrektora KIS – mimo zakupu składników majątku w ramach istniejącej małżeńskiej wspólnoty majątkowej, składniki te były przeznaczone wyłącznie do działalności gospodarczej jednego z małżonków. Tym samym, z tytułu przeniesienia linii browarniczej do działalności gospodarczej żony, mąż będzie działał jako podatnik.

W konsekwencji sprzedaż linii browarniczej na rzecz żony występującej jako odrębny przedsiębiorca (czynny podatnik VAT), będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT. W tym ujęciu również dzierżawa stanowiła odpłatne świadczenie usług i podlegała VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 kwietnia 2022 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.61.2022.3.JG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej