Pamiętaj, że kaucja to nie zaliczka

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 lipca 2021
dawanie pieniędzy

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że otrzymanie przez podatnika kaucji nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT, jeśli spełnione są określone warunki.

Aby kaucja nie podlegała VAT muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • kaucja nie stanowi części konkretnej należności podatnika od jego kontrahenta z tytułu dokonania przez tego podatnika dostawy towaru lub świadczenia usługi na rzecz tego kontrahenta,
  • jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja wykonania zobowiązania,
  • nie ma ona charakteru definitywnego - w razie wykonania zobowiązania podlega ona zwrotowi,
  • co do zasady nie jest ona zaliczana na poczet ceny,
  • kaucja może zostać wykorzystana tylko w przypadku niewykonania zobowiązania - wówczas druga strona może zaspokoić się ze złożonej kaucji.

Otrzymanie kaucji nie stanowi uzyskania części należności – nie można uznać jej ani za zaliczkę, ani za zadatek, ani tym bardziej za przedpłatę lub ratę. Obowiązek podatkowy powstaje tylko od takich płatności, które mają charakter definitywny. Dokonywane przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi płatności o charakterze zabezpieczającym, takie jak kaucje zwrotne – nie stanowią zaś obrotu i nie kreują obowiązku podatkowego.

W konsekwencji wpłaty przez kontrahentów na rzecz podatnika kwot kaucji, przewidzianych w umowach i w zamówieniach, nie powodują powstania u niego obowiązku podatkowego w podatku VAT w momencie otrzymania kaucji.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 14 maja 2021 r., 0114-KDIP1-3.4012.187.2021.1.JG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej