Miejsce świadczenia usług naprawy, serwisu i montażu systemów przeciwsłonecznych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 czerwca 2021
konewka

Kwestia, czy dana usługa ma ścisły i bezpośredni związek z nieruchomością, niejednokrotnie budzi pewne wątpliwości. Oczywiście ma to swoje znaczenie praktyczne – od wyjaśnienia tego zagadnienia zależy ustalenie miejsca opodatkowania. Jeśli bowiem zostanie wykazane, że dana usługa jest związana z nieruchomością, to jest opodatkowana w państwie położenia nieruchomości i wtedy zachodzi wyjątek od reguły ogólnej (opodatkowanie według siedziby nabywcy).

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS analizował miejsce świadczenia usług naprawy, serwisu i montażu systemów przeciwsłonecznych, potwierdzając, że wystąpi tu związek usługi z nieruchomością. Związek ten jest zauważalny m.in. wtedy, gdy ma miejsce instalacja lub montaż maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość.

Jakie czynniki, elementy stanu faktycznego przesądziły o związku usługi z nieruchomością?

1. Po zamontowaniu systemy przeciwsłoneczne stanowią element budynku, do którego są zamontowane albo wyjątkowo mogą stanowić samodzielną konstrukcję (budowlę) związaną z gruntem (nieruchomością). Systemy przeciwsłoneczne montowane są bowiem na stałe, tak jak inne elementy budynku czy elewacji.

2. Brak jest funkcjonalnej i faktycznej możliwości przenoszenia tych systemów. Nie jest też możliwe przeniesienie systemu przeciwsłonecznego bez zniszczenia lub zmiany budynku lub nieruchomości, a systemy są wykonywane na indywidualne zamówienie (na wymiar).

3. Systemy montowane są w różny sposób, ale przynajmniej są kotwione do podłoża i praktycznie zawsze podłączane do instalacji elektrycznej.

4. Systemy przeciwsłoneczne montowane w budynku lub na nieruchomości nie są po zamontowaniu w łatwy sposób możliwe do zdemontowania lub przeniesienia.

5. W praktyce demontaż systemów przeciwsłonecznych może prowadzić do uszkodzenia, zniszczenia lub zmiany budynku lub nieruchomości polegających na uszkodzeniu elementów otworu okiennego i elewacji (np. dziury itp.).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 kwietnia 2021 r., 0113-KDIPT1-2.4012.94.2021.2.MC

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej