Jaka jest stawka VAT na lokal mieszkalny wraz z komórką lokatorską

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 31 marca 2023
znaki zawiłości - drogowskazy

Jaka jest stawka VAT na lokal mieszkalny wraz z komórką lokatorską oraz uprawnieniem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, usytuowanego w zadaszonym parkingu na części nieruchomości wspólnej?

W jednej z najnowszych wiążących informacji stawkowych rozpatrywano przypadek spółki, która prowadzi działalność deweloperską. Zamierza ona wybudować budynek mieszkalny, dla którego właściwym symbolem jest PKOB 1122 (Dział 11) – Budynki o trzech i więcej mieszkaniach. Po zakończeniu budowy zostaną wydzielone lokale mieszkalne z przynależącymi do nich komórkami lokatorskimi (odrębne od macierzystej księgi wieczyste) oraz miejscami postojowymi.

Spółka zamierza dokonać sprzedaży jednego z lokali mieszkalnych wraz z komórką lokatorską i miejscem parkingowym innemu podmiotowi gospodarczemu (spółce z o.o.), prowadzącemu działalność gospodarczą.

W podpisanej umowie przedwstępnej nabywca oświadczył, że chce nabyć lokal w celach mieszkaniowych. Po wybudowaniu i wyodrębnieniu lokalu mieszkalnego w utworzonej dla niego księdze wieczystej, przeznaczenie lokalu oznaczone zostanie jako mieszkalne.

Opis lokalu, który zostanie wpisany w księdze wieczystej będzie miał charakter typowo mieszkalny. W KW prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której posadowiony będzie budynek mieszkalny, w którym znajdować się będzie przedmiotowy lokal, uwidoczniony będzie wskazany budynek, którego status także będzie oznaczony jako mieszkalny, a także kilkadziesiąt wyodrębnionych w nim lokali, w tym przedmiotowy lokal.

Powierzchnia użytkowa lokalu zgodnie z projektem budowlanym nie będzie przekraczać limitu 150 metrów kwadratowych. Według założeń konstrukcyjnych i projektowych lokal nie będzie miał statusu lokalu użytkowego.

Stawka VAT na lokal mieszkalny wraz z komórką lokatorską i miejscem postojowym

Miejsce parkingowe (wcześniej zarezerwowane) przyznane zostanie nabywcy w ramach umowy quoad usum, tj. określającej sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, z wyłączeniem prawa korzystania z tego miejsca przez inne osoby. Uprawnienie do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych usytuowanych w zadaszonym parkingu na części nieruchomości wspólnej zostanie przyznane przez dewelopera dla wszystkich nabywców lokali mieszkalnych.

Sprzedawany lokal mieszkalny wraz z komórką lokatorską będzie objęty jedną księgą wieczystą. Miejsce parkingowe nie będzie nią objęte z uwagi na powyżej opisane kwestie własnościowe.

Czytaj także:

Jak wyjaśnił Dyrektor KIS:

- stawka VAT 8% może być stosowana wyłącznie w stosunku do będących przedmiotem obrotu (sprzedaży) samodzielnych lokali mieszkalnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, służących zaspokajaniu „mieszkaniowych” potrzeb społeczeństwa,

- o kwestiach tych przesądza, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o własności lokali, treść zaświadczenia wydanego przez starostę, a także treść aktu notarialnego, gdzie określa się przedmiot sprzedaży (lokal użytkowy lub lokal mieszkalny),

- preferencyjna stawka podatku od towarów i usług nie ma natomiast zastosowania do sprzedaży lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkaniowych,

- komórka lokatorska oraz miejsce parkingowe usytuowane w zadaszonym parkingu na części nieruchomości wspólnej – nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu,

Miejsce parkingowe przyznane w ramach umowy quoad usum

Skoro więc lokal mieszkalny i komórka lokatorska objęte zostaną jedną księgą wieczystą, zaś miejsce parkingowe przyznane zostanie nabywcy w ramach umowy quoad usum, tj. określającej sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, z wyłączeniem prawa korzystania z tego miejsca przez inne osoby, to w razie sprzedaży przedmiotowego lokalu wraz z komórką lokatorską i miejscem parkingowym  zastosowanie będzie miała jedna stawka VAT (8%).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wiążąca informacja stawkowa dyrektora KIS z 2 lutego 2023 r. nr 0111-KDSB1-1.440.279.2022.3.IH.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej