Prawo do odliczenia części podatku VAT przez uczelnię – zakup paneli fotowoltaicznych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 31 marca 2021
zielone listki w gniazdku/kontakcie

Dyrektor KIS w jednej z ostatnio wydanych interpretacji potwierdził, że Uniwersytet ma prawo do odliczenia podatku VAT wskaźnikiem proporcji zgodnie z art. 90-91 ustawy o VAT oraz prewspółczynnikiem – z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji, ponieważ w obiekcie będzie wykonywana sprzedaż usług opodatkowanych podatkiem VAT, sprzedaż usług zwolnionych z podatku VAT oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Efekty zrealizowanej inwestycji będą wykorzystywane przez uczelnię do:

  • czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT - tj. opłaty za zajęcia na studiach niestacjonarnych, podyplomowych, kursy językowe,
  • czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - tj. uczelnia otrzymuje Subwencję z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; otrzymana subwencja służy pokryciu kosztów funkcjonowania i nie ma wpływu na cenę świadczonych usług,
  • czynności opodatkowanych podatkiem VAT - wynajem zewnętrzny powierzchni oraz sal, sprzedaż zewnętrzna usług badawczych.

W § 6 rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników - w odniesieniu do uczelni publicznej, jako sposób określenia proporcji uznaje się sposób ustalony według wzoru:

                                                                                      X= Ax100/A+F

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

X –proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,

A –roczny obrót z działalności gospodarczej uczelni publicznej,

F – sumę wykorzystanych przez uczelnię publiczną środków obejmującą subwencje, dotacje i inne środki o podobnym charakterze przeznaczone wdanym roku przez tę uczelnię na zadania, o których mowa w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej, wynikające ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego tej uczelni, z wyłączeniem środków finansowych przeznaczonych na stypendia dla studentów lub doktorantów.

Art. 86 ust. 2a-2h, art. 90, art. 90c i art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.). Rozporządzenie ministra finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2015 r., poz. 2193 ze zm.).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 marca 2021 r., 0113-KDIPT1-1.4012.40.2021.1.ŻR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej