Jakie są praktyczne skutki wstecznej rejestracji do VAT

Artykuł partnera

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 sierpnia 2022
skutki wstecznej rejestracji do VAT

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że dokonanie wstecznej rejestracji jako czynny podatnik VAT, spowoduje możliwość realizacji przez podatnika prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz rozliczenia VAT należnego udokumentowanych wystawionymi przez podatnika fakturami od dnia rozpoczęcia przez niego działalności gospodarczej.

Wątpliwości dotyczyły kwestii rejestracji osoby jako podatnik VAT czynny z datą wsteczną oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego i rozliczenia podatku VAT należnego wynikającego z faktur wystawianych i otrzymanych od dnia rozpoczęcia przez tę osobę działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Tym samym podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie powstania obowiązku podatkowego i otrzymania faktury. Lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia.

Okoliczności przedstawione w opisie sprawy wskazywały, że pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT, osoba fizyczna zachowywała się jak czynny podatnik podatku VAT.

Chodziło bowiem o to, że 28 lutego 2022 r., w celu rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT, osoba fizyczna złożyła do urzędu skarbowego formularz VAT-R. Dyrektor KIS wyjaśnił, że w celu zrealizowania prawa do odliczenia podatku VAT z otrzymanych faktur w miesiącach poprzedzających rejestrację, należy skorygować zgłoszenie rejestracyjne VAT-R poprzez jego aktualizację, wskazując w nim datę faktycznego rozpoczęcia działalności, tj. 2 grudnia 2021 r. i okres za jaki złożono pierwszą deklarację VAT.

Przy czym to organ podatkowy właściwy dla podatnika (naczelnik US) decyduje ostatecznie o sposobie rejestracji podatnika jako podatnik VAT czynny.

Przeczytaj także:

Dokonanie wstecznej rejestracji jako czynny podatnik VAT spowoduje możliwość realizacji prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT oraz rozliczenia VAT należnego udokumentowanych wystawionymi fakturami od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 maja 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.120.2022.2.PRM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej