Zmiany stawek VAT a bony SPV/MPV

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 marca 2022
Zmiany stawek VAT a bony SPV/MPV

W związku z tzw. tarczami antyinflacyjnymi nastąpiło obniżenie stawek VAT na wiele towarów. Ma to konsekwencje nie tylko w cenach tych towarów. Następstwem zakupu towarów ze stawką 23% np. w lutym i ich odsprzedaży w marcu czy kwietniu ze stawką 8%, może być nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w tych miesiącach.

Warto zauważyć, że zmiany w stawkach mogą mieć swoje skutki także dla oceny tego, czy dany bon (voucher, talon itp.) będzie bonem jednego przeznaczenia czy bonem różnego przeznaczenia.

Bony SPV/MPV

Przypomnijmy, że:

  • przez bon jednego przeznaczenia rozumie się bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu,
  • przez bon różnego przeznaczenia rozumie się bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Bon na stację paliw to bon SPV czy MPV

Skoro zatem stawka VAT na paliwa uległa obniżeniu na kilka miesięcy, jak potraktować więc „bon na paliwo na 250 zł ważny do 31 grudnia 2022 r.”?

Kwota 250 zł to kwota brutto i stąd w obecnej chwili nie wiadomo, kiedy byłby ów bon wykorzystany – czy „pod rządami” niższej stawki VAT czy podstawowej. Nie byłaby więc znana „kwota należnego podatku” w chwili opłacenia transakcji tym bonem. Zatem w 2020 czy 2021 roku ów bon na paliwo (przy stawce 23%, która była zupełnie oczywista) byłby bonem jednego przeznaczenia, ale w 2022 roku – już nie.

Choć w praktyce może częściej występuje bon „do stacji paliw”, gdzie i tak sprzedawane są towary z różnymi stawkami (czy dodatkowo usługi gastronomiczne), zatem taki bon to i tak bon różnego przeznaczenia.

Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że obserwowana w 2022 roku tendencja zmiany stawek w poszczególnych przypadkach może doprowadzić do innego potraktowania voucherów, kart podarunkowych itp. Częściej więc będziemy mieli do czynienia z bonami różnego przeznaczenia.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej