NSA kolejny raz o stawce VAT dla montażu markiz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 listopada 2022
drabina w pomieszczeniu

Stawki VAT w branży budowlanej od lat budzą kontrowersje. Warto zatem przyjrzeć się ważnemu orzeczeniu NSA, które dotyczyło stawki VAT na montaż markiz. 

Podatnik we wniosku o interpretację wskazywał, że montaż markizy polega na uprzednim przygotowaniu pod indywidualne potrzeby konsol, uchwytów itp., które należy przymocować do budynku. W tym celu stosuje się specjalistyczne kotwy chemiczne i pręty gwintowane o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Po wykonaniu montażu nie ma możliwości ich demontażu, ponieważ są na stałe związane z budynkiem.

Istotne jest również końcowe uszczelnienie markizy w miejscach montowanych kotw. Uszczelnienie to wykonuje się za pomocą specjalistycznych mat, taśm czy też mat uszczelniających. Demontaż markizy nie spowoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku. Spowoduje jednak naruszenie jego izolacji termicznej, jaką jest np. wełna, styropian itp., a demontaż instalacji elektrycznej spowoduje naruszenie tynków oraz farby w środku pomieszczenia.

Na spersonalizowane wymiary, czy też wykonane pod zamówienie specjalne konsole, markizy nie mogą zostać zamontowane w innym miejscu, ponieważ elementy je mocujące pozostaną na stałe w murze.

Skutkiem opisanych usług jest uzyskanie przez obiekty, których dotyczą wykonywane usługi, nowych parametrów użytkowych oraz technicznych, unowocześnienie oraz usprawnienie obiektów, a także podwyższenie wartości obiektu. Nowe parametry użytkowe oraz techniczne obiektów, uzyskane w następstwie realizacji usług, polegają w szczególności na ograniczeniu energii zużywanej na utrzymanie niskiej temperatury w obiekcie w okresie letnim.


Czy markiza jest trwale związana z budynkiem

 

Analizując taki stan faktyczny dyrektor KIS skupił się na tym, że swego rodzaju „papierkiem lakmusowym” dla stawki 8% jest trwałość połączenia z budynkiem elementów, które zostają zamontowane na skutek wykonania usługi. Chodzi tu zwłaszcza o sposób ingerencji zastosowanego montażu w konstrukcję budynku (albowiem zdaniem fiskusa tylko montaż, który w sposób "istotny" wykorzystuje elementy konstrukcyjne budynku, pozwoli na zastosowanie 8% stawki VAT).

Natomiast w tym wypadku charakter usług związanych z montażem markiz, nie wskazywał na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego. Istotny jest także fakt, że wskutek montażu markiz nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku.

Co na takie dictum sądy administracyjne

Sądy obu instancji opowiedziały się za szerokim rozumieniem pojęcia „modernizacja”, z akcentowaniem takich istotnych cech obiektu budowlanego po wykonaniu usług instalacyjnych, jak podniesienie standardu obiektu budowlanego, m.in. przez jego ulepszenie lub unowocześnienie.

NSA zwrócił uwagę na to, że montaż markiz jest związany z ingerencją w strukturę nieruchomości, a do ściany konieczne jest przykręcenie specjalnych uchwytów i konsol montażowych. Nadto osłony są przykręcane do elewacji budynku za pomocą kołków montażowych czy specjalistycznych kotw chemicznych, a więc są zintegrowane z budynkiem. Montaż markizy nie narusza elementów konstrukcyjnych budynku.

Polega na przygotowaniu pod indywidualne potrzeby konsol, uchwytów, itp. które należy przymocować do budynku. W tym celu stosuje się specjalistyczne kotwy chemiczne i pręty gwintowane o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Jednak nie ma możliwości ich demontażu, ponieważ są na stałe związane z budynkiem. Demontaż markizy nie spowoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku, ale prowadzi do naruszenia izolacji termicznej budynku. Demontaż markizy nienaruszający elewacji jest niemożliwy.

Nadto ze względu na spersonalizowane wymiary, czy wykonane pod zamówienie specjalne konsole, markizy nie mogą być zamontowane w innym miejscu, bo elementy je mocujące pozostaną na stałe w murze, wskutek demontażu zostanie naruszona elewacja budynku oraz osłona termiczna. Demontaż zaś instalacji elektrycznej spowoduje naruszenie tynków oraz farby w środku pomieszczenia.

Połączenie markizy z elementami konstrukcyjnymi budynku, spełnia cechę trwałości

W związku z tym połączenie markizy z elementami konstrukcyjnymi budynku/lokalu spełnia cechę trwałości, czyli zdatności do użytku przez dłuższy czas, pozwalającą na kwalifikację wykonywanych usług jako czynności modernizacji. W wyniku montażu markiz naruszona zostaje jednak substancja budynku, a montowany element staje się integralną częścią budynku, stanowiąc z nim jedną całość (do ściany konieczne jest przykręcenie specjalnych uchwytów i konsol montażowych, przy użyciu specjalistycznych kotw chemicznych).

Wprawdzie zespolenie markizy z elementami konstrukcyjnymi budynku nie jest nieodwracalne, ale warunek taki nie jest konieczny dla uznania, że usługa montażu markiz stanowi modernizację obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA 21 kwietnia 2022 r. o sygn. akt I FSK 1262/20

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
montażstawka VAT

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej