JAK BEZBŁĘDNIE ROZLICZAĆ TRANSAKCJĘ TRÓJSTRONNĄ?

Przedsiębiorcy biorący udział w transakcjach trójstronnych mają wątpliwości związane z rozliczaniem VAT od takiej dostawy. Dotyczą one najczęściej kwestii organizacji transportu oraz prawidłowego przygotowania dokumentacji.

Jak bezbłędnie ustalić miejsce świadczenia usług w VAT

 Miejsce opodatkowania VAT świadczenia usług w międzynarodowym obrocie profesjonalnym (B2B) zasadniczo znajduje się w kraju siedziby usługobiorcy. Sprawa komplikuje się jednak, gdy pojawiają się wątpliwości co do tego, czy usługobiorca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności oraz czy to stałe miejsce prowadzenia działalności powinno wyznaczać kraj opodatkowania usług. 

POZNAJ ODPOWIEDŹ NA 16 WAŻNYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH JPK

Od 1 stycznia 2017 r. kolejna grupa podatników musi składać JPK. Plik ten zobowiązane podmioty muszą składać za okresy miesięczne do 25. dnia kolejnego miesiąca niezależnie od tego, czy rozliczają VAT miesięcznie czy kwartalnie.

Jak odliczyć VAT od wydatków pośrednio związanych ze sprzedażą opodatkowaną?

 Przedsiębiorca, który ponosi wydatki na działalność opodatkowaną, może odliczyć naliczony mu przy tych zakupach VAT nawet wówczas, gdy dotyczą one jedynie pośrednio sprzedaży opodatkowanej. Bez znaczenia jest także fakt, że w momencie ponoszenia kosztu nie był zarejestrowanym podatnikiem tego podatku. Sprawdź zatem, kiedy możesz odliczyć podatek naliczony.   

Kiedy opłaca Ci się otworzyć magazyn konsygnacyjny

Jeśli Twoja firma sprzedaje bądź kupuje towary z UE, możesz uprościć swoje rozliczenia. Aby to zrobić, powinieneś otworzyć magazyn konsygnacyjny. Podpowiadamy, kiedy opłaca się skorzystać z tego rozwiązania.

Jak rozliczać VAT przy eksporcie towarów

Ustawa o VAT wyróżnia dwie kategorie eksportu towarów – bezpośredni i pośredni. Obie z tych transakcji mogą korzystać z 0% stawki VAT. Jednak z uwagi na istotę tych zdarzeń, zastosowanie preferencyjnej stawki wymaga posiadania odmiennych dokumentów.

JAK ROZLICZYĆ APORT NIERUCHOMOŚCI W VAT

Podatnik VAT, który wnosi aport do spółki (zarówno kapitałowej, jak i osobowej czy cywilnej), musi opodatkować go, stosując stawkę właściwą dla przedmiotu takiego wkładu. Poznaj szczegóły.