Faktury przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi – zmiany od 2022 roku

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 11 stycznia 2022
4fdc0b0c636a184fbf66cdf78db97a5b256b9b81-xlarge

W świetle znowelizowanych przepisów – faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi lub otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. Wcześniej obowiązywał termin 30-dniowy. Aktualnie został on zatem wydłużony.

Załóżmy, że dostawa towaru jest planowana na 1 kwietnia 2022 r. To zaś oznacza, że fakturę można wystawić już 31 stycznia 2022 r. Nadal utrzymano przy tym zasadę, że nie dotyczy to wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Przykładem jest więc usługa ciągła. Jak stanowi art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Faktury dla czynności rozliczanych w okresach rozliczeniowych – jeżeli zawierają informacje, jakiego dotyczą okresu – mogą być zatem wystawiane nawet wcześniej niż na 60 dni przed momentem wykonania usługi czy też (zakończenia) dostaw towarów. To samo dotyczy faktur dokumentujących np. najem.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej