Korekta VAT w związku ze zmianą przeznaczenia modernizowanego obiektu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 sierpnia 2022
drabina w pomieszczeniu

Podatnikowi przysługuje prawo do korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia modernizowanego obiektu, na cel związany wyłącznie z opodatkowaną działalnością gospodarczą.

Podjęcie decyzji o zmianie przeznaczenia modernizowanego obiektu, oznacza zmianę przeznaczenia inwestycji na całkowicie związaną z przyszłą sprzedażą opodatkowaną.

Jeśli do zmiany przeznaczenia budynku doszło jeszcze przed jego oddaniem do użytkowania, zaś podatnik na bieżąco nie dokonywał odliczenia całości podatku naliczonego, to uprawniony jest tryb korekty przewidziany w art. 91 ust. 8 ustawy o VAT. Chodzi więc o to, że korekty dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Reasumując, spółce przysługuje prawo do dokonania korekty w sytuacji, gdy zmianie uległo przeznaczenie towarów i usług związanych z inwestycją we własnym środku trwałym (budynku), w stosunku do których pierwotnie dokonała ona odliczenia częściowego.

W sprawie chodziło o zmianę przeznaczenia (jeszcze w czasie realizacji inwestycji przed jej oddaniem do użytkowania) inwestycji w obiekcie z lecznictwa uzdrowiskowego na wyłącznie bazę hotelową. Zatem spółka w trakcie modernizacji należącego do niej obiektu podjęła decyzję o zmianie jego przeznaczenia, z funkcji administracyjno-mieszkalnej (działalność częściowo zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT) na funkcję wyłącznie usługową (w całości opodatkowana działalność hotelowa).

Przeczytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 26 stycznia 2022 r., sygn. I FSK 1501/17

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej