Uznanie działu spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 listopada 2022
91366fc246787195820cf5bb14a943a196e58a6d-xlarge

Jeśli zostaną spełnione przesłanki do uznania zorganizowanego zespołu składników majątkowych, mających stanowić przedmiot zbycia za ZCP, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to w efekcie transakcja taka będzie wyłączona z opodatkowania VAT.

Przypomnijmy że:

  • przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania,
  • na mocy art. 6 pkt 1ustawy o VAT – jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej w skrócie: ZCP).

Jak wyjaśnił w ostatnio wydanej interpretacji dyrektor KIS – ZCP tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów.

Zatem ZCP nie jest „sumą poszczególnych składników”, przy pomocy których można prowadzić odrębny zakład, ale zorganizowanym zespołem tych składników, zaś punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W analizowanej sprawie mimo, że dział nie został formalnie wyodrębniony w spółce (np. poprzez regulaminy, uchwały zarządu czy inne decyzje czy dokumenty), jest wyodrębniony organizacyjnie poprzez przypisanie mu konkretnych kompetencji i obowiązków oraz odrębnego zespołu pracowników. Dział posiada ponadto swoją własną strukturę organizacyjną, na czele której stoi dyrektor działu. Zarządza on przy tym działem w sposób autonomiczny i samodzielny.

Nadto rozliczenia księgowe spółki są prowadzone tak, iż możliwe jest zidentyfikowanie przyporządkowanych do działu przychodów, kosztów czy aktywów i pasywów. Dla działu prowadzone są odrębne konta księgowe, jak i tworzone są odrębne plany finansowe. Opisany zespół składników jest zatem wyodrębniony finansowo, bo istnieje możliwość wyodrębnienia podstawowych informacji o jego sytuacji finansowej i majątkowej.

Do działu można byłoby przypisać określony zakres zadań i obowiązków. Dział ma też autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań. Poza tym nabywca działu ma zamiar kontynuowania jego działalności po przejęciu. Ma znaczenie także fakt, że w przedsiębiorstwie nabywcy funkcjonuje zaplecze administracyjne, IT, księgowe, kadrowe, wsparcie podatkowe czy prawne. Stąd nabywca będzie w stanie zapewnić obsługę pomocniczą w stosunku do działalności podstawowej działu po jego nabyciu.

Tym samym zostaną spełnione przesłanki do uznania zorganizowanego zespołu składników majątkowych, mających stanowić przedmiot zbycia, za ZCP, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji transakcja byłaby wyłączona z opodatkowania VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z28 września 2022 r., 0114-KDIP1-1.4012.420.2022.2.AWY

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej