Jakie znaczenie ma nieodliczenie VAT przy opodatkowywaniu nieodpłatnego wydania towaru

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 stycznia 2023
4aca24a87a9896166c728e3745225971536d9ab9-large

Do objęcia VAT nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, ustawa o VAT wymaga jedynie, aby podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Podatnik miał wątpliwości, czy w przypadku gdy w związku z nabyciem określonych składników majątkowych, które mają zostać przekazane nieodpłatnie, przysługiwało mu (w całości lub w części), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, lecz nie dokonywał z tego tytułu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, owo nieodpłatne przekazanie podlega opodatkowaniu VAT.

Interpretacja dyrektora KIS okazała się niekorzystna. Bez znaczenia pozostaje bowiem fakt, że podatnik nie dokonywał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów.

Nieodliczenie VAT przy opodatkowywaniu nieodpłatnego wydania towaru 

Podatnik w skardze do WSA zarzucił organowi m.in. brak uwzględnienia wykładni celowościowej gdyż brak uwzględnienia przesłanki faktycznego nieodliczenia VAT doprowadziłby to do sytuacji podwójnego opodatkowania.

Nie zgodził się z tym WSA w Krakowie. Sąd podniósł, że w procesie wykładni prawa podatkowego pierwszeństwo należy przyznać wykładni językowej, co oznacza, że jego normy interpretować należy w sposób precyzyjny, w jak najmniejszym stopniu umożliwiając jego adresatowi odchodzenie od dosłownego brzmienia przepisu.

Zdaniem WSA ustawa o VAT do objęcia tym podatkiem czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, wymaga jedynie aby przysługiwało mu w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Czytaj także:

Jak słusznie zauważył organ skarbowy w analizowanej przez sąd interpretacji, nie ma znaczenia, czy podatnik z tego prawa do odliczenia skorzystał, czy też nie. Istotne jest tylko, czy podatnikowi prawo to przysługiwało.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Krakowie z 20 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Kr 1635/21

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej