Sprawdź, od kiedy uwzględniać nową nazwę firmy na fakturach

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 2 listopada 2022
08918d07e970e5feecc34f91d1387aaeb4ff5678-xlarge

Spółki mają nierzadko problem z oceną, jaką nazwą w przypadku zmiany (tj. starej/nowej) posługiwać się na fakturach. Sprawdź, co na ten temat sądzą organy skarbowe.

Do problemu tego odniósł się w jednej z interpretacji dyrektor KIS. W rozpatrywanej sprawie chodziło o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzącą działalność od 8 września 2021 r. pod firmą: A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, poprzednia nazwa firmy: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowa nazwa, pomimo złożonego wniosku, nie została wpisana do KRS.

Nowa nazwa firmy na fakturach

Spółka nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-2) ani też nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (VAT-R) we właściwym urzędzie skarbowym, ze wskazaniem nowej nazwy firmy Spółki tj. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej zdaniem, powyższe informacje są wprowadzane w ewidencjach po wpisie nowej nazwy firmy do Rejestru Przedsiębiorców.

Organ potwierdził prawidłowość tego rozumowania, bowiem zgodnie z kodeksem spółek handlowych zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru.

Czytaj także:

Tym samym zmiana umowy spółki w zakresie nazwy spółki jest skuteczna dopiero z chwilą wpisu do rejestru. W związku z tym po dniu 8 września 2021 r. do dnia wpisu nowej nazwy spółki (firmy) w KRS w treści faktur dokumentujących sprzedaż towarów i usług czy faktur dokumentujących zakup przez spółkę towarów i usług spółka winna wskazywać nazwę firmy o treści: Przedsiębiorstwo A. spółka z o.o.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z31 marca 2022 r. nr 0114-KDIP4 2.4012.86.2022.2.WH.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej