Jak ustalić podstawę opodatkowania przy WNT z Niemiec towarów uprzednio zaimportowanych z Chin

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 17 sierpnia 2022
podstawa opodatkowania vat

Podatnicy mają wątpliwości w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia towarów jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec. Sprawdź, jak ustalić podstawę opodatkowania w takiej sytuacji.

W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje nabyć towarów handlowych z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży od kontrahentów posiadających siedzibę w Chinach. Transakcje zakupu są dokumentowane fakturami wystawianymi w dolarach. Towary wprowadzane są na terytorium Unii Europejskiej poprzez port w Niemczech (w Hamburgu). Odprawy celnej towarów w porcie dokonuje agencja celna – podmiot niemiecki, podatnik podatku od wartości dodanej, działający na zlecenie spółki jako przedstawiciel fiskalny. Następnie towary po odprawie celnej transportowane są z terytorium Niemiec na terytorium kraju.

Przedstawiciel nie wystawia na rzecz spółki faktur dokumentujących dostawy towarów, gdyż te są własnością spółki. Faktury wystawiane przez przedstawiciela obejmują jedynie należności związane z obsługą i rozliczeniem importu towarów w Niemczech. Natomiast po stronie Spółki rozpoznawane jest WNT (chodzi o przemieszczenie towarów własnych).

W niektórych przypadkach Niemiecki Urząd Celny zakwestionował deklarowaną w zgłoszeniu celnym wartość towaru (wartość transakcyjną z faktur zakupu) i oszacował wartość towaru według własnej wyceny oraz naliczył cło od tejże wyższej wartości. Spółka była obowiązana tak naliczone cło zapłacić.

Przeczytaj także:

Spółka ustaliła wartość WNT poprzez zsumowanie wartości towaru wynikającej z faktury od dostawcy z Chin w przeliczeniu z USD na PLN z wartością cła obliczonego i zapłaconego od wyższej (oszacowanej przez Urząd) podstawy w przeliczeniu z EUR na PLN.

Od decyzji niemieckiego organu celnego Spółka złożyła skuteczne odwołania i nadpłacone cło zostało zwrócone na rachunek bankowy Spółki. Stąd spółka dokonała korekty WNT tj. pomniejszyła wartość WNT o wartość zwróconego cła. Korekty dokonano w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT, a nie w miesiącu otrzymania zwrotu pieniędzy na rachunek bankowy.

Stąd pojawiła się wątpliwość czy spółka prawidłowo ustaliła wartość WNT od opisanej transakcji jako sumę wartości towaru z faktury zakupu wystawionej przez Chińskiego dostawcę przeliczonego z USD na PLN oraz wartości obliczonego i zapłaconego (zawyżonego) cła wg dokumentu SAD przeliczonego z EUR na PLN, a po otrzymaniu faktycznego zwrotu różnicy nadpłaconego cła dokonała korekty rozliczenia WNT, pomniejszając wartość WNT o wartość nadpłaconego cła.

Dyrektor KIS przypomniał, iż zasadniczo podstawę opodatkowania w WNT stanowi cena nabycia towaru. Jest to zatem wartość, jaka znajduje się na rachunku wystawionym przez sprzedającego, zwiększona o podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, związane z nabyciem towarów (z wyjątkiem kwoty podatku) oraz o wymienione w art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT koszty dodatkowe.

Organ podatkowy potwierdził zatem, że „(…) Spółka prawidłowo ustaliła wartość podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia towarów jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec sumując wartości towaru z faktury zakupu wystawionej przez Chińskiego dostawcę oraz cła w wysokości ustalonej przez Urząd Celny kraju importu. Jednocześnie w związku z późniejszą korektą dokonanych przez Urząd Celny obliczeń należnego cła i otrzymanym przez spółkę zwrotem nadpłaconego cła, wnioskodawca był uprawniony do skorygowania o tą wartość postawy opodatkowania ww. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 24 sierpnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.484.2021.1.IR.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej