#RATUJBIZNES – STARTUJE AKCJA RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW NA RZECZ WSPARCIA PRZEDSIĘBIORCÓW W CZASACH EPIDEMII

W czasach pandemii koronawirusa 2019-nCoV i wygaszania światowej gospodarki polscy przedsiębiorcy jako jedni z pierwszych w Europie zaczęli odczuwać skutki gospodarcze tej nadzwyczajnej sytuacji.  Aby pomóc przedsiębiorcom w tym ciężkim okresie potrzebne są szybkie i realne działania. Z tego względu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców rozpoczyna akcję #RatujBiznes.

Zobacz, od kiedy obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-10, VAT-11 oraz informacji podsumowującej

Zmiana wzorów deklaracji VAT-10, VAT-11 jest konsekwencją wprowadzenia zaktualizowanych przepisów dotyczących JPK_VAT. Zaś nowy wzór informacji podsumowującej VAT-UE jest skutkiem znowelizowania rozliczania transakcji wewnątrzunijnych.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie obniżonych stawek VAT przesunięte na lipiec

Resort finansów przygotował rozporządzenie dostosowujące przepisy do nowych regulacji w zakresie obniżonych stawek VAT, które miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 r. Rozporządzenie najprawdopodobniej zostanie przesunięte na lipiec 2020 roku.

Premier ogłosił Tarczę Antykryzysową dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2 obejmuje bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego, program inwestycji publicznych.

Uwaga! Z powodu pandemii koronawirusa JPK_VAT przesunięty na lipiec

Rząd wprowadził pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to m.in.: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, wcześniejsze zwroty VAT oraz przesunięcie z kwietnia na lipiec wejścia w życie nowego JPK_VAT. To nie jedyne zmiany.

Darowizny towarów przekazywanych na walkę z pandemią z 0% stawką VAT

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które zakłada stosowanie 0% stawki VAT do darowizn niektórych towarów potrzebnych do walki z szerzącą się pandemią koronowirusa (Covig-19). Sprawdź, jakie będą warunki konieczne do zastosowania 0% stawki VAT.