Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej z zawyżoną stawką VAT na paragonie

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 17 stycznia 2023
posumowanie liczb

W sytuacji, gdy podatnik nie przerzucił całego podatku na konsumenta i sam poniósł ciężar ekonomiczny podatku lub doznał innego uszczerbku na swoim majątku w związku ze stosowaniem niewłaściwej stawki VAT – może wystąpić z roszczeniem o zwrot nienależnie zapłaconego podatku. W tym celu konieczna jest jednak k orekta sprzedaży.

Firma z branży gastronomicznej omyłkowo stosowała, przyjmując zamówienia internetowe od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, podstawową stawkę VAT - 23%, zamiast obowiązującej obniżonej stawki podatku VAT 8% od sprzedaży posiłków i dań, która to stawka powinna zostać zastosowana w odniesieniu do sprzedaży usług przez restauracje i lokale gastronomiczne, usługi cateringowe, czy usługi przygotowania i podawania napojów.

Dyrektor KIS powołał się jednak m.in. na uchwałę NSA z 22 czerwca 2011 r. I GPS 1/11, gdzie Sąd ten odniósł się do problematyki zwrotu podatku zapłaconego z naruszeniem prawa Unii Europejskiej. Wskazał mianowicie, że orzecznictwo TSUE dopuszcza wyłączenie zwrotu świadczenia pobranego niezgodnie z prawem UE, jeżeli prowadziłoby to do nieuprawnionego wzbogacenia świadczącego.

Czytaj także:

Korekta VAT nawet w przypadku sporu o płatność
Korekta VAT w związku ze zmianą przeznaczenia modernizowanego obiektu
Korekta pustej faktury – jeśli nabywcy odmówiono prawa do odliczenia, to wystawca może ją skorygować

Zdaniem organu VAT ma charakter cenotwórczy i jego ciężar ponosi co do zasady ostateczny konsument. Natomiast dla podatnika podatek ten jest neutralny. Strony transakcji przeważnie umawiają się na kwotę brutto, szczególnie w przypadku gdy sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawową, natomiast sprzedawca nie jest zainteresowany umieszczeniem w umowie klauzuli dotyczącej ewentualnych zmian w stawce opodatkowania VAT. Sprzedawca kalkulując cenę sprzedaży, uwzględnia podatek VAT przy zastosowaniu stawki podstawowej.

Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej z zawyżoną stawką VAT na paragonie

Późniejsza zmiana stawki na stawkę niższą (bądź zwolnienie od podatku) winna więc skutkować co do zasady zwrotem różnicy w podatku na rzecz nabywcy (czyli ostatecznego konsumenta). Zatem dokonanie zwrotu podatku VAT na rzecz podatnika bez uprzedniego wykazania powstania zubożenia po jego stronie mogłoby prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia tego podatnika. W sytuacji gdy podatnik nie przerzucił całego podatku na konsumenta sam ponosząc ciężar ekonomiczny podatku lub doznał innego uszczerbku na swoim majątku, w związku ze stosowaniem niewłaściwej stawki VAT może wystąpić z roszczeniem o zwrot nienależnie zapłaconego podatku.

Zdaniem dyrektora KIS „(…) W przypadku sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych, dla których nie były wystawiane faktury, podatnik może wystąpić z wnioskiem o zwrot w sytuacji, gdy dokonanie zwrotu nie doprowadzi do bezpodstawnego wzbogacenia podatnika realizującego dostawę towarów/świadczenie usług. Zwrot kwoty VAT bezsprzecznie należy się temu, kto wartość tę utracił, a zatem osobie, która faktycznie poniosła ekonomiczny ciężar podatku. (…) Zwrot zapłaconego podatku od towarów i usług na Pana rzecz, który nie poniósł ekonomicznego ciężaru podatku oznaczałoby nieuzasadnione przysporzenie na Pana rzecz.

Zwrot podatku od towarów i usług na rzecz podatnika, który tylko formalnie, a nie faktycznie go zapłacił, prowadziłby do bezpodstawnego wzbogacenia po Pana stronie. W omawianej sytuacji zwrot kwoty podatku VAT bezsprzecznie należy się temu, kto wartość tę utracił, a zatem osobie, która faktycznie poniosła ekonomiczny ciężar podatku. W analizowanej sprawie korekta kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej jest możliwa, pod warunkiem, że podatnik zidentyfikuje nabywcę usługi, dokona korekty paragonu w ewidencji korekt, zgodnie z § 3 ust. 3 cyt. rozporządzenia oraz zwróci klientowi zawyżoną kwotę VAT.

Wskazał, Pan że nie jest w stanie zidentyfikować klientów, na rzecz których wystawiono paragony dokumentujące sprzedaż usług ze stawką VAT 23%, nie dokonał/nie dokona Pan zwrotu części ceny, która została pobrana z powodu niewłaściwej 23% stawki podatku VAT ww. klientom. (…) Zatem sam fakt zaprowadzenia odrębnej ewidencji sprzedaży, przy braku spełnienia pozostałych przesłanek tj. zidentyfikowania nabywcy usługi oraz zwrotu zawyżonej kwoty podatku VAT, nie spowoduje spełnienia warunków pozwalających na dokonanie korekty sprzedaży.

Tym samym, nie będzie miał Pan możliwości dokonania korekty VAT w przypadku zaewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży dla osób prywatnych z zawyżoną stawką VAT, która była udokumentowana paragonem”.

Przy czym warto mieć na uwadze, że problem jak analizowany w interpretacji  rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE – zob.: https://portalvat.pl/odliczanie-i-zwrot-vat/czy-mozliwy-jest-zwrot-vat-po-korekcie-stawki-vat-przy-transakcji-z-konsumentem-2982.html

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 listopada 2022 r.,0113-KDIPT1-3.4012.536.2022.2.EG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej