WIS: Wstęp do komory normobarycznej ze stawką 8%

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 lutego 2023
2bb4fdaf69f8416964d86eba253d220131f6c37c-xlarge

W jednej z najnowszych wiążących informacji stawkowych, dyrektor KIS wyjaśnił że wstęp do komory normobarycznej należy traktować jako usługi związane z rekreacją (w zakresie wstępu).

Podatnik świadczy usługę w zakresie poprawy kondycji fizycznej i zdrowia z wykorzystaniem komory normobarycznej. Dzięki udziałom w sesjach klienci mogą liczyć na skrócenie rekonwalescencji po zabiegach, wspomaganie rehabilitacji kardiologicznej czy onkologicznej, leczenie różnych chorób typu reumatyzm, bolerioza, alergia. Ponadto, dzięki udziałom w sesjach można zwalczać stany zapalne, migreny, redukować nadwagę i otyłości.

Wstęp do komory normobarycznej

Usługa wstępu do komory jest skierowana do osób w różnym wieku z wszelkimi schorzeniami, jak również do osób zdrowych, które chcą się zrelaksować. Wizyta w komorze normobarycznej jest możliwa na zasadzie zakupu wejściówek/biletów wstępu (pojedynczych lub w karnecie).

Jak wyjaśnił dyrektor KIS, w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU – „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Organ wskazał, że przepisy ustawy nie zawierają definicji pojęcia „rekreacja”. Słownik Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) definiuje rekreację jako „aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”, a Wielki Słownik Języka Polskiego (www.wsjp.pl) za rekreację uznaje „ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”, z kolei „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem” Władysława Kopalińskiego (Świat Książki, Warszawa 2000) definiuje rekreację jako „odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego »recreatio« czyli powrót do zdrowia, sił”.

Stąd mając na uwadze powyższe definicje – na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy – za rekreację uznać należy różne formy aktywności mające służyć wypoczynkowi i zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje w szczególności zajęcia takie jak fitness, czy aerobik, ale również taką aktywność jak np. korzystanie z sauny, groty solnej czy też łaźni. Korzystanie z komory normobarycznej można zaliczyć do takiej formy rekreacji.

Korzystanie z komory normobarycznej to rekreacja

Dyrektor KIS wyjaśnił też, że „(…) Określenie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi, które nie są związane z normalnym typowym użytkowaniem takiego obiektu, np. usługi restauracyjne na terenie sali sportowej, zakup napojów, odżywek, usługi osobistego/personalnego trenera – nie są objęte stawką obniżoną. Konsekwentnie podlegają opodatkowaniu stawką podstawową VAT. Jak wynika z opisu usługi, którą świadczy wnioskodawca, polega ona na wstępie do komory normobarycznej. Czas sesji trwa (…) godziny, chyba, że użytkownik wykupił wstęp na sesję nocną, wówczas (…) godziny. Wizyty w komorze normobarycznej to dobry sposób na wspomagania kondycji fizycznej, odporności organizmu oraz ogólnej poprawy zarówno samopoczucia/stanu zdrowia. Wizyta w komorze normobarycznej jest możliwa na zasadzie zakupu wejściówek/biletów wstępu (pojedynczych lub w karnecie). Wejście i wyjście z komory dozwolone jest tylko pod nadzorem osoby przeszkolonej w obsłudze komory normobarycznej. Korzystanie z komory normobarycznej odbywa się zgodnie z zaleceniami i poleceniami operatora komory. Z powyższego jednoznacznie wynika, że zakup usługi będącej przedmiotem wniosku to forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania, dla wypoczynku, relaksu, poprawy swojego samopoczucia czy kondycji fizycznej. Uwzględniając powyższe, usługa będąca przedmiotem analizy stanowi „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”, o których mowa w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wiążąca informacja stawkowa dyrektora KIS z 28 grudnia 2022 r. nr 0112-KDSL1-2.440.248.2022.4.PS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej