WYDANIE ONLINE

Uważaj – już obowiązują nowe przepisy ustawy o VAT
Obowiązujące od początku roku zmiany w ustawie o VAT już wywołują wątpliwości interpretacyjne. Zrozumienie nowych regulacji jest niezwykle istotne, gdyż fiskus już rozpoczął kontrole w tym zakresie. W tym artykule znajdziesz drugą część kompleksowego omówienia zmian w VAT, jakie weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania należy złożyć do 25 lutego 2017 r.

czytaj więcej »

Nowe rozporządzenie dostosowuje deklaracje do zmian wprowadzonymi ustawą z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Pamiętaj jednak, że stare wzory możesz stosować jeszcze do 30 czerwca 2017 r.

czytaj więcej »

Czy w przypadku faktur korygujących, które są wysyłane do kontrahentów elektronicznie, potwierdzeniem otrzymania korekty może być otrzymanie automatycznego komunikatu zwrotnego? Odpowiedzi na to pytanie udzielił WSA w Krakowie w wyroku z 27 października 2016 r. (sygn. akt I SA/Kr 1022/16).

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka zakupiła w Niemczech samochód osobowy. Zakup został rozliczony jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu. Po zapłacie akcyzy, VAT od nabycia i dokupieniu dodatkowych kół, samochód został sprzedany do firmy leasingowej. Zawarto umowę leasingu operacyjnego. Wszystkie te zdarzenia miały miejsce w jednym miesiącu. Nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Jak rozliczyć VAT w deklaracji VAT-7?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie dotyczy odstępnego za drogi samochód. Podatnik (prawnik) płaci odstępne i zaczyna być leasingobiorcą samochodu osobowego. Za odstępne otrzymuje fakturę z VAT naliczonym (50.000 zł netto). Czy to jest koszt podatkowy i czy mogę odliczyć 100% VAT?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy prawdą jest że od nowego roku zmianie ulega VAT i usługi ubezpieczeniowe nie będą zwolnione z podatku od towarów i usług?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcę sprzedać samochód dostawczy - ciężarowy kupiony w 1996 roku jako nowy na potrzeby firmy. VAT został odliczony, samochód jest zamortyzowany. Od ponad 5 lat nie wliczam do kosztów firmy naprawy auta, ubezpieczenia i paliwa. Czy sprzedając go, mam wystawić fakturę VAT jako sprzedaż środka trwałego firmy i wartość otrzymanej gotówki wpisać jako przychód firmy? Czy też wystarczy sporządzić zwykłą umowę kupna sprzedaży samochodu? Czy mam obowiązek odprowadzić od tej transakcji jakikolwiek podatek? Dodam, że samochód jest współwłasnością mojego męża, który w chwili zakupu samochodu był pełnomocnikiem w mojej firmie, a 10 lat już nim nie jest.

czytaj więcej »

Pytanie: W jakim terminie i na jakim formularzu należy zgłosić do urzędu skarbowego zmianę rozliczenia w VAT z kwartalnego na miesięczny? Zmiana ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

Z zakupem udziałów bądź akcji spółek kapitałowych zazwyczaj wiąże się konieczność poniesienia wielu różnych wydatków. Często dotyczą one nabycia określonych usług np. doradczych, kosztów analiz ekonomicznych i prawnych, opłat notarialnych itp. Problematyczne jest, kiedy podatnikowi wolno odliczać VAT z dokumentujących te wydatki faktur.    

czytaj więcej »

 Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje znowelizowana Ordynacja podatkowa. Nowela wprowadziła m.in. tzw. klauzulę pewności prawa, zmiany w zakresie ochrony prawnej wynikającej z interpretacji indywidualnej oraz gwarancję prawidłowości ustaleń kontroli.

czytaj więcej »

W dniu 1 marca 2017 r. wchodzi w życie reforma administracji skarbowej. Z tym dniem zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa (tzw. KAS). Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla Ciebie w praktyce.

czytaj więcej »

W okresie ferii zimowych wzrasta zainteresowanie usługami agroturystycznymi. Z prowadzeniem tego typu gospodarstw mogą się wiązać ważne skutki podatkowe – w tym również na gruncie przepisów ustawy o VAT.

czytaj więcej »

wiper-pixel