WYDANIE ONLINE

Sprawdź, czy wakacyjny wyjazd firmowym autem wpływa na rozliczenia VAT
W okresie wakacyjnym wielu przedsiębiorców robi sobie przerwę w działalności gospodarczej i udaje się na zasłużony wypoczynek. Jeżeli wyjazd na wczasy odbywa się samochodem, który służy podatnikowi również do celów związanych z tą działalnością, może to powodować skutki w VAT. Dowiedz się dlaczego.

czytaj więcej »

W jakim momencie powinieneś uznać, że dokonałeś dostawy towaru w sytuacji, gdy nie zostało ustalone, z jakim momentem następuje przejście praw związanych z towarem na nabywcę?

czytaj więcej »

Podatnik, który wykazał w danym okresie rozliczeniowym wyższą kwotę podatku naliczonego od podatku należnego, może ubiegać się o zwrot VAT na rachunek bankowy. Jednak nowelizacja ustawy o VAT z 1 stycznia 2017 r. wprowadziła nowe uregulowania dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Częstym sposobem powiększania aktywów spółki (osobowej lub kapitałowej), jak również podwyższania jej kapitału własnego, jest wniesienie składników majątkowych – niegotówki – jakowkładu rzeczowego (aportu).

czytaj więcej »

Podstawa opodatkowania to w inaczej kwota netto, do której stosując odpowiednią stawkę podatkową obliczamy kwotę podatku należnego. Sprawdź, jak ustalić jej wartość w przypadku zapłaty należności przez osobę trzecią.

czytaj więcej »

 W sezonie letnim wielu przedsiębiorców nabywa od firm zewnętrznych usługi gastronomiczne na potrzeby wykonywanych przez siebie czynności opodatkowanych VAT. Niestety, organy podatkowe często odmawiają im w takich przypadkach prawa do odliczeń VAT naliczonego.

czytaj więcej »

Urzędy będą miały lepszą kontrolę przepływów VAT. Rząd zamierza bowiem wprowadzić mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment, w którym płatność z faktury sprzedawcy będzie podzielona na kwotę netto oraz VAT. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

czytaj więcej »

Jeśli przedsiębiorca nieprawidłowo rozliczył swoje zobowiązanie w podatku od towarów i usług – naraża się na sankcję VAT. Sprawdź, kiedy fiskus może użyć tej kary.

czytaj więcej »

Minister finansów wydał interpretację ogólną z 13 stycznia 2017 r., nr PT1.8101.13.2016.KSB.680, dotyczącą określenia właściwej stawki podatku od towarów i usług na rejsy dla wędkarzy lub nurków organizowane przez podmioty działające w sferze turystyki sportowo-rekreacyjnej.

czytaj więcej »

Umowne zniesienie współwłasności polegające na podziale rzeczy wspólnej, ma charakter rozporządzenia tą rzeczą i prowadzi do uzyskania przez każdego ze współwłaścicieli wyłącznego prawa własności do nowej rzeczy. Na gruncie VAT stanowi to dostawę towaru.

czytaj więcej »

wiper-pixel