WYDANIE ONLINE

13 szczególnie kłopotliwych przypadków z odliczaniem VAT naliczonego
Podatek od towarów i usług jest najbardziej „dochodową” daniną w całym systemie podatkowym. Dlatego też organy podatkowe robią co mogą, aby zobowiązanie podatkowe w tym podatku było jak najwyższe. A to oznacza, że każdej złotówce podatku naliczonego przyglądają się bardzo starannie. Od początku roku trwają wzmożone kontrole przedsiębiorców. Organy skarbowe w 90% kontroli u podatników sprawdzają poprawność odliczonego podatku. Warto więc wiedzieć, z czym nawet doświadczeni księgowi mają kłopoty. 

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (ryczałt i VAT). Wykonuję usługi budowlane na nieruchomościach, jako podwykonawca na terenie Niemiec. Czy mam obowiązek sporządzania informacji podsumowującej VAT-27?

czytaj więcej »

Pytanie: W jakim terminie i na jakim formularzu należy zgłosić do urzędu skarbowego zmianę rozliczenia w VAT z kwartalnego na miesięczny? Zmiana ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

Podatnicy muszą pamiętać, że premia handlowa nie zawsze jest opustem lub obniżką ceny. Jak, zatem należy prawidłowo udokumentować  i rozliczyć taką czynność?

czytaj więcej »

Minister Finansów udzielił ważnej odpowiedzi na interpelację poselską nr 11813 z 19 kwietnia 2017 r. w sprawie przesłanki należytej staranności w odniesieniu do VAT. Wynika z niej niestety, że podatnicy mogą mieć problem ze skutecznym udowodnieniem fiskusowi należytej staranności.

czytaj więcej »

Podatnicy kupują czasami dla swoich pracowników posiłki od zewnętrznego podmiotu. Nie zawsze są to posiłki profilaktyczne. Jak wygląda kwestia odliczenia VAT z faktury za taki zakup? Poznaj najnowszą interpretację podatkową w tej sprawie.

czytaj więcej »

Weryfikacja przesyłanych fiskusowi w ramach e-kontroli plików JPK_VAT według schematu XML, wykazała wiele niezgodności. Wielu podatników zostało zobowiązanych do sprawdzenia plików oraz dokonania korekt deklaracji VAT i odpowiednio plików JPK_VAT za dany okres. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Wprowadzenie do ustawy o VAT mechanizmu podzielonej płatności (split payment) ma za zadanie uszczelnić pobór tej daniny. Zdaniem ekspertów proponowane rozwiązania należy uznać za krok w dobrą stronę. Poznaj praktyczne skutki tych zmian i sprawdź, czy na nich skorzystasz.

czytaj więcej »

wiper-pixel