WYDANIE ONLINE

Przygotuj się na kolejną dużą nowelizację ustawy o VAT!
W dniu 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie przepisy o podzielonej płatności. Jednak to nie wszystko. Ustawodawca pracuje nad kolejną dużą nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wejść w życie w tym samym co split payment terminie. Zmian jest bardzo dużo i dotyczą one w zasadzie wszystkich podatników.

czytaj więcej »

Pytanie: Firma planuje wziąć samochód osobowy w leasing operacyjny w celu wynajmowania go klientom. Czy w takim razie, jeżeli ten samochód będzie dalej wynajmowany, może odliczyć pełen VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych? Jeżeli można będzie odliczyć cały VAT, to czy można to zrobić też w miesiącach, w których auto nie będzie wypożyczone?

czytaj więcej »

Czasami zdarza się, że faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. W takich przypadkach podatni może wystawić nabywcy duplikat faktury. Sprawdź kiedy możesz to zrobić i jak prawidłowo wystawić taki dokument. 

czytaj więcej »

Zdaniem TSUE nie można wymagać od podatnika kompleksowej i dogłębnej weryfikacji dotyczącej dostawcy, przenosząc w ten sposób na niego spoczywający na fiskusie obowiązek prowadzenia działań kontrolnych. Jednocześnie Trybunał potwierdził prawo do odliczenia VAT dla podatników, nawet jeżeli nie są oni w stanie wykazać spełnienia przez dostawców materialnych przesłanek odliczenia czy zapłaty VAT przez kontrahenta.

czytaj więcej »

W warunkach gospodarki rynkowej wielu przedsiębiorców decyduje się na promowanie swojej sprzedaży w formie rabatów dla odbiorców oferowanych przez nich towarów i usług. Przy czym coraz częściej adresatami takich działań są także inne podmioty niż bezpośredni nabywcy. Transakcje te wywołują u ich stron określone skutki podatkowe – w tym także na gruncie VAT. 

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2018 r. sprzedawcy mają obowiązek pobierania opłaty recyklingowej od wydawanych klientom toreb foliowych, w tym popularnych „reklamówek”. Nie pozostanie to bez wpływu na ich rozliczenia VAT.

czytaj więcej »

Obowiązek złożenia po raz pierwszy pliku JPK_VAT w wersji 3 upłynął 26 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Czy wiesz, jak podpisać JPK_VAT w formie uproszczonego e-podpisu? Jak unikać błędów przy wysyłce plików? Na jakie wsparcie możesz liczyć, zanim wyślesz JPK_VAT? Odpowiedzi na te pytania udzielił doświadczony ekspert. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Najnowszy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, wprowadza zmiany także w ustawie o VAT. Sprawdź, czy na nich skorzystasz!

czytaj więcej »

Najnowsza opublikowana nowelizacja ustawy o VAT wyrzuca część towarów z obniżonej stawki 8%. Oznacza to, że zostaną one objęte podstawową stawką 23%. Podwyżka dotyczy m.in. okularów przeciwsłonecznych i odżywek dla kulturystów. Sprawdź, w kogo najbardziej uderzają te zmiany.

czytaj więcej »

Organy podatkowe zmieniły zdanie w sprawie odliczania VAT od udostępnianych pracownikom samochodów, garażowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

wiper-pixel