WYDANIE ONLINE

Poznaj najnowsze interpretacje fiskusa dotyczące ostatnich zmian w VAT
Początek 2020 roku przyniósł ważne zmiany w podatkach, w tym m.in. w odniesieniu do faktur do paragonów czy płatności na rachunki z białej listy. Są już pierwsze interpretacje dyrektora KIS, które mogą zawierać cenne wskazówki w rozwiązywaniu problemów dotyczących nowych przepisów.    

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy powinienem najpóźniej wdrożyć kasę fiskalną online jako mechanik samochodowy? Czy kasę muszę zafiskalizować jeszcze przez 1 stycznia 2020 r.? Czy jeśli wystawię fakturę dla firmy np. 2 stycznia 2020 r., to muszę mieć już zafiskalizowaną kasę? Korzystałem w grudniu 2019 roku z ulgi na kasę, ponieważ wtedy zakładałem firmę, a teraz muszę wymienić? Jak to zrobić optymalnie i dostać zwrot?

czytaj więcej »

Pytanie: Chciałabym się upewnić co do przeliczania kursu sprzedaży. Według jakiego kursu powinna zostać przeliczona faktura wystawiona przykładowo 2 grudnia 2019 r.? Czy tabela nr 232/C/NBP/2019 z 2 listopada 2019 r. obowiązująca od 2 grudnia 2019 r., czy może tabela nr 231/C/NBP/2019 z 28 listopada 2019 r., obowiązująca od 29 listopada 2019 r.? Spotkałam się z dwiema formami, a chciałabym mieć pewność, która jest poprawna.

czytaj więcej »

Pytanie: Zakup nieruchomości nastąpił w 2002 roku od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (PCC). Osoby fizyczne (spółka cywilna) zakupiły nieruchomość od syndyka upadłości w 1992 roku, przed wejściem ustawy o VAT. Nieruchomość były wykorzystywane w działalności gospodarczej opodatkowanej. Działka została podzielona na dwie działki, z których jedna będzie sprzedana. Na działce znajduje się wiata przylegająca do budynku (wiata nie posiada w stanie obecnym dachu, pozostała konstrukcja stalowa i wbudowana w nią ściana; mamy pozwolenie na rozpoczętą rozbiórkę). Starosta wydał zaświadczenie, że działka przeznaczona do sprzedaży oznaczona w ewidencji jako Ba – teren przemysłowy i nie został ujęty w uproszczonym planie urządzenia lasu. Urząd Miasta wydał zaświadczenie o tym, że od 1 kwietnia 2004 r. nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego a działka nie znajduje się w obszarze zdegradowanym i obszarze rewitalizacji. Czy sprzedaż tej działki może skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT?

czytaj więcej »

Przedsiębiorca nabywał auta od innego przedsiębiorcy. Płacił za nie i fizycznie je otrzymywał. Organ podatkowy zadecydował jednak, że kwot zapłaconego przy tych transakcjach VAT nabywca nie będzie mógł odliczyć, bo po stronie sprzedawcy stwierdzono nieprawidłowości.

czytaj więcej »

Karta paliwowa to popularny instrument umożliwiający bezgotówkowe zakupy paliwa na stacjach benzynowych. Stosuje je znaczną część firm. Im większa flota, tym taka opcja jest bardziej opłacalna a co za tym idzie – także powszechna. W tym artykule odpowiemy na pytanie o skutki w VAT, jakie niesie skorzystanie z kart paliwowych.

czytaj więcej »

Kwestia uznania danej czynności za dostawę towarów lub świadczenie usług, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości. Istnieją jednak sytuacje, kiedy kwalifikacja wykonywanych czynności jest trudna, a konsekwencje potencjalnej pomyłki – bardzo kosztowne. Dowiedz się, kiedy mamy do czynienia z takimi przypadkami.

czytaj więcej »

Przywilejem podatnika VAT czynnego, jest prawo do obniżenia daniny o podatek naliczony w poprzedniej fazie obrotu. Przy „zwykłych” krajowych zakupach jest to w miarę proste. Problemy pojawiają się natomiast przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych i imporcie usług, czyli transakcjach, gdzie podatnikiem jest nabywca, przy których konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Sprawdź, jak odliczać VAT w takich sytuacjach.

czytaj więcej »

Nieruchomość to pojęcie będące w powszechnym obiegu. Jednak mimo tej powszechności nie zawsze stosujący je zdają sobie sprawę, co tak naprawdę ono oznacza i jakie wywołuje skutki na gruncie VAT.

czytaj więcej »

Księgowy, który w wystawionych dokumentach sprzedaży wykazał wyższą stawkę VAT, ma prawo do wystawienia faktury korygującej z właściwą wysokością podatku. Zobacz, jak zrobić to poprawnie.

czytaj więcej »

Już niedługo wszystkie wirtualne kasy rejestrujące będą musiały posiadać certyfikat wystawiony przez ich producenta – tak wynika z najnowszej wersji projektu dotyczącego kas fiskalnych mających postać oprogramowania. Poznaj szczegóły nowych rozwiązań.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2020 r. na Portalu Podatkowym jest dostępne zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podatników VAT. Jeżeli podatnik zapłacił przelewem należność za fakturę na taki rachunek bankowy, to złożenie ZAW-NR do urzędu skarbowego w przewidzianym przez przepisy terminie pozwoli mu uniknąć negatywnych konsekwencji takiej zapłaty w PIT, CIT i VAT.

czytaj więcej »

Do celów podatkowych, zarówno na gruncie VAT, jak i przepisów o podatku dochodowym, nadal obowiązuje stara PKWiU 2008. Wkrótce jednak się to zmieni, przy czym w pierwszej kolejności klasyfikacja ta przestanie być stosowana w podatku od towarów i usług.

czytaj więcej »

Księgowi od lat zastanawiają się, jaką stawą VAT opodatkować świadczenie usług przechowywania instrumentów finansowych. Wyjaśnienie tego zagadnienia znajdziemy w najnowszej interpretacji ogólnej ministra finansów. Sprawdź szczegóły i poznaj komentarz eksperta.

czytaj więcej »

Od lat istnieją wątpliwości, co do wysokości VAT z tytułu świadczenia szeroko rozumianych usług obsługi (obróbki) wartości pieniężnych. W związku z tym minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Od 2020 roku fakturę do paragonu można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Niestosowanie się do nowych wymogów oznacza sankcje. Czy zatem NIP może być zamieszczony w dowolnym miejscu na paragonie? Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa.

czytaj więcej »

Jeśli podatnikowi nie doręczono postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu przed upływem terminu zwrotu, to tym samym ma on uprawnione przekonanie, że zwrot nastąpi w terminie 60 lub 25 dni.  Taki wniosek wypływa z wyroków WSA w Warszawie o sygn. akt III SA/Wa 1158/18 i III SA/Wa 1895/18. Jednak fiskus nic sobie z tego nie robi, a podatnik od roku czeka na zwrot ponad 4 mln zł wpłaconej nadwyżki podatku. Fiskus zamiast ją zwrócić, wydaje natomiast zupełnie bezprawnie kolejne postanowienia o przedłużeniu terminu.

czytaj więcej »

W jednym z najnowszych orzeczeń dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego, sąd wypowiedział się w kwestii prawa do odliczenia VAT z faktury związanej z organizacją spotkań biznesowych i uroczystości otwarcia nowej spółki. Poznaj szczegóły orzeczenia.

czytaj więcej »

wiper-pixel