Kiedy nietransakcyjne przemieszczenie towarów własnych należy uznać za WDT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 czerwca 2023
tir

W jednej z tegorocznych interpretacji dyrektor KIS analizował zagadnienie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z przemieszczeniem towarów własnych na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Poznaj stanowisko fiskusa w tej kwestii.

Sprawa dotyczyła firmy (Spółki), która wykonuje projekty budowlano-montażowe, także na budowach realizowanych na terenie różnych państw członkowskich UE. W związku z tym, podatnik często nabywa towary od firm polskich.

Nabywane towary mniejszych gabarytów dostarczane są przez dostawców do:

‒    magazynu podatnika znajdującego się na terytorium Polski lub
‒    wyznaczonego magazynu prowadzonego przez podmiot trzeci na terytorium Polski, który świadczy na rzecz podatnika usługi logistyczne.

Zgodnie z ustaleniami umownymi z dostawcami oraz stosowanymi warunkami dostaw (Incoterms), polska spółka nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel w momencie rozładowania towaru w magazynie w Polsce. Ryzyko związane z przypadkową utratą lub uszkodzeniem towarów zostaje przeniesione na podatnika przez dostawcę w momencie przekazania towarów do dyspozycji firmy w wyznaczonym magazynie w Polsce.

Transport towarów na teren konkretnej budowy (czy to pierwotnie zakładanej, czy innej niż pierwotnie zakładana - gdy ze względów organizacyjnych zostanie podjęta taka decyzja) odbywa się po ich dostarczeniu przez dostawców do wyznaczonego magazynu w Polsce, a w szczególnych przypadkach może się to odbyć nawet po upływie tygodnia.

Transportu towarów polski podatnik dokonuje własnymi środkami transportu (przykładowo przy pomocy pracownika, który jedzie służbowym autem do miejsca prowadzonej budowy i zabiera ze sobą ładunek z zakupionymi towarami), możliwe jest też zlecenie organizacji transportu podmiotowi trzeciemu.

W związku z realizacją projektów, na cele których nabywane są towary, Spółka jest zarejestrowana do celów VAT (tzn. posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez tamtejsze organy podatkowe) w państwie członkowskim, w którym prowadzi budowę i do którego dostarczane są towary małych gabarytów.

Spółka zapytała:

  1. Czy w opisanych okolicznościach, w przypadku wywozu towarów zakupionych w Polsce na terytorium innego państwa członkowskiego UE, należy wykazać w Polsce tzw. nietransakcyjne przemieszczenie własnych towarów, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT?
  2. Czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na zakup towarów, które są następnie przedmiotem nietransakcyjnego przemieszczenia w celu realizacji projektów poza terytorium kraju?

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów własnych

Jak wynika bowiem z art. 13 ust. 3 ustawy o VAT – za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Organ podatkowy potwierdził, że przemieszczenie towarów zakupionych w Polsce do krajów członkowskich UE powinno być rozliczane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.

Nadto towary nabywane od dostawców są przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w rozumieniu art. 13 ust. 3 ustawy.

W konsekwencji należy uznać, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez dostawców z tytułu dostawy towarów, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Na marginesie, choć nie było to już przedmiotem samej interpretacji, warto dodać że podstawą opodatkowania dla nietransakcyjnego WDT jest zasadniczo cena nabycia towarów lub towarów podobnych (bądź koszt wytworzenia), określone w momencie tej dostawy towarów.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 stycznia 2023 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.565.2022.1.RM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej