Prawo do stawki 0% dla WDT w razie przechowywania dokumentów CMR w formie elektronicznej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 31 sierpnia 2023
% - procenty i strałka w dół

Dyrektor KIS przypomniał, iż w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy dla zastosowania stawki 0% przy WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Dowody potwierdzające wywóz towarów

Podatnik miał wątpliwość, czy otrzymywanie i archiwizowanie listów przewozowych CMR potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wyłącznie elektronicznie w formie skanów, bez jednoczesnej archiwizacji ich w formie papierowej, ma moc dowodową dokumentów w rozumieniu art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, a tym samym uprawnia do stosowania stawki 0% dla realizowanych transakcji WDT, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków, uprawniających do zastosowania stawki 0% VAT.

Dokument CMR stanowi dowód na wywiezienie towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy. Ponieważ przechowywanie dużej ilości dokumentów w formie papierowej generuje wyższe koszty związane z wygospodarowaniem odpowiednich pomieszczeń oraz zaopatrzeniem ich w odpowiedni sprzęt archiwizacyjny, spółka stopniowo przechodzi na elektroniczną formę gromadzenia dokumentów.

Proces zbierania dokumentów do stawki 0%

Obecnie oryginał dokumentu CMR jest wysyłany wraz z towarem, następnie nabywca towarów potwierdza jego otrzymanie podpisem i jest on odsyłany do spółki elektronicznie przez przewoźnika, w formie skanu dokumentu papierowego w postaci pliku formatu PDF lub innego, podobnego, na pocztę elektroniczną spółki. Oryginał CMR w formie papierowej następnie jest również wysyłany spółce przez przewoźnika cyklicznie, lecz nie zawsze. Proces zbierania dokumentów uwzględnia sprawdzenie, czy skany CMR są w jakości umożliwiającej bezproblemowe odczytanie treści, czy podpisy na CMR są czytelne i kompletne.

Spółka zapewni dostęp do tych dokumentów organom podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej w formie elektronicznej. Dokumenty, które spółka archiwizuje w formie elektronicznej opisanej powyżej, są przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie w formie zapewniającej czytelność treści oraz uprawdopodobniając ich autentyczność i integralność z dokumentami źródłowymi, przez okres od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość rozumowania spółki. Przypomniał też uchwałę NSA z 11 października 2010 r., I FPS 1/10, z której wynikało że w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy dla zastosowania stawki 0% przy WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 maja 2023 r., 0112-KDIL1-3.4012.101.2023.2.MR.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej