Płatne i bezpłatne bilety wstępu do muzeum a prewspółczynnik VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 17 lipca 2023
monety

Nie każda działalność statutowa może zostać uznana za działalność gospodarczą. Promowanie dziedzictwa kulturowego oraz edukacji historycznej jest wynikającym z ustawy obowiązkiem muzeum, nienakierowanym na osiąganie zysku. Tym samym nie wszystkie czynności, jakie wykonuje i będzie wykonywać muzeum, w ramach nieodpłatnych działań, wpisują się w ramy działalności gospodarczej.

Problem na gruncie VAT wynikał z faktu, iż rada miejska zadecydowała o bezpłatnym indywidualnym wstępie do muzeum. Zbiorowe bilety wstępu mają już charakter odpłatny. W ramach prowadzonej działalności m. udostępnia odpłatne foldery reklamowe, a także prowadzi szeroką działalność wydawniczą, posiadając w swojej ofercie liczne publikacje książkowe. Muzeum prowadzi również sprzedaż wysyłkową prezentowanych wydawnictw. Odpłatne są też bilety wstępu na wydarzenia, warsztaty edukacyjne, za które ceny wynoszą: 80-700 zł.

Prewspółczynnik w muzeum

Muzeum było zdania, że jest ono zwolnione z obowiązku obliczania kwoty podatku naliczonego zgodnie ze "sposobem określenia proporcji", o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT (preproporcja). Bezpłatność wstępu indywidualnego, zdaniem muzeum, w żaden sposób nie wykracza poza cel wykonywanej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, a więc jest nabyciem towarów i usług do celów wykonywanej działalności gospodarczej, a nie do celów innych niż działalność gospodarcza.

Natomiast jak uznał organ podatkowy – biorąc pod uwagę przepisy ustawy o muzeach oraz ustawy o podatku VAT – muzeum prowadzi działalność statutową ze swej istoty nienastawioną na osiąganie zysków, niebędącą działalnością gospodarczą i równocześnie komercyjną działalność gospodarczą (opodatkowaną VAT). W związku z tym ponoszone wydatki związane z funkcjonowaniem i utrzymaniem muzeum, wbrew jego stanowisku – służą zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza.

Zatem jeśli przypisanie nabywanych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, to przy odliczeniu podatku naliczonego muzeum winno stosować przepisy o prewspółczynniku.

Działalność gospodarcza prowadzona przez muzeum

Również sąd administracyjny był zdania, że działalność gospodarcza nie jest i nie może być podstawową działalnością prowadzoną przez muzeum, a co więcej – działalność tego rodzaju ma jedynie charakter fakultatywny i odbywa się na zasadach określonych w odrębnych przepisach, tj. statucie muzeum oraz ustawie o muzeach.

Wbrew stanowisku muzeum nie każda działalność statutowa może zostać uznana za działalność gospodarczą. Promowanie dziedzictwa kulturowego oraz edukacji historycznej jest bowiem wynikającym z ustawy obowiązkiem muzeum, nienakierowanym na osiąganie zysku. Tym samym nie wszystkie czynności, jakie wykonuje i będzie wykonywać muzeum, w ramach nieodpłatnych działań, wpisują się w ramy działalności gospodarczej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Łodzi z 4 listopada 2022 r., I SA/Łd 507/22

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej