Uzyskanie adnotacji (VAT-1) w dowodzie rejestracyjnym a moment skorzystania z prawa do odliczenia VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 grudnia 2022
rząd samochodów osobowych

Zdaniem fiskusa do momentu, kiedy podatnik uzyskał odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, potwierdzającą wykonanie dodatkowego badania technicznego, stwierdzającego spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1-2 ustawy o VAT – podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia 100% VAT. Może odliczać jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych, związanych z użytkowaniem samochodu ciężarowego.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił podatnik użytkujący samochód ciężarowy, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielny element (VAT-1).

Badanie techniczne z opóźnieniem

Zdaniem podatnika, wykonanie badania technicznego z opóźnieniem nie skutkuje utratą prawa do pełnego odliczenia VAT, od wydatków związanych z jego eksploatacją. Wnioskodawca powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych, z którego wynika, że istnienie wskazanych w przepisach cech konstrukcyjnych jest kryterium obiektywnym, a badanie techniczne to wymóg jedynie formalny, dowodowy, potwierdzający ich istnienie, ale nie samoistnie kreujący prawo do odliczenia.

Innego zdania był organ podatkowy, który mimo przytaczanego przez podatnika orzecznictwa sądów uznał, że wykonanie dodatkowego badania technicznego potwierdzonego zaświadczeniem okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz posiadanie stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, staje się obowiązkiem podatnika, jeśli chce on dokonać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych przez podatnika wydatków związanych z samochodami wymienionymi w art. 86a ust. 9 pkt 1-2 ustawy o VAT.

Obniżenie podatku należnego o VAT naliczony z tytułu poniesienia takich wydatków jest prawem podatnika, z którego może on, lecz nie musi skorzystać. Zatem – zdaniem dyrektora KIS – jeżeli podatnik chce z powyższego prawa skorzystać, to powinien być w posiadaniu stosownych dokumentów (zaświadczenia i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym), które by to prawo do odliczenia potwierdzały.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 lipca 2022 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.255.2022.2.MB

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej