Jakie skutki w VAT wywołuje opłata motywacyjna

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 grudnia 2021
dawanie pieniędzy

Spółka na terenie Polski jest dystrybutorem produktów będących efektem działalności produkcyjnej międzynarodowej grupy. Prowadzi również regionalne centrum dystrybucji na teren Europy Środkowo-Wschodniej i pełni rolę centrum usług wspólnych. Podatnik ten planuje wprowadzić do umów handlowych dodatkowe zachęty w postaci opłaty z tytułu zawarcia lub przedłużenia umowy, tj. opłat w zamian za zawarcie bądź przedłużenie umowy handlowej z danym kontrahentem. W razie braku zakupu określonej ilości produktów, kontrahent będzie zaś co do zasady zobowiązany do zwrotu całości lub części opłaty motywacyjnej. Jak w takiej sytuacji rozliczać VAT?

Organ podatkowy zgodził się z poglądem, że ma miejsce świadczenie wzajemne i odpłatne. Beneficjentem usługi świadczonej przez kontrahenta jest podatnik, który w związku z wypłatą opłaty motywacyjnej powstrzymał kontrahenta od poszukiwania innych ofert i zapewnił sobie gotowość do zawarcia lub przedłużenia, a w konsekwencji co do zasady zawarcie/przedłużenie umowy handlowej.

W konsekwencji - otrzymana przez kontrahenta od spółki kwota w postaci opłaty motywacyjnej będzie związana z określonym zachowaniem kontrahenta, a zatem świadczeniem przez niego usługi. Opłata motywacyjna stanowi więc wynagrodzenie z tytułu świadczenia realizowanego na rzecz spółki, które będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Wypłacanie opłat motywacyjnych będzie pozostawało w bezpośrednim związku z prowadzoną przez spółkę działalnością opodatkowaną VAT, dlatego będzie jej przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego na otrzymywanych od kontrahentów fakturach dokumentujących opłaty motywacyjne.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 listopada 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.732.2021.2.KO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej